Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Франция предложи създаването на европейски спестовен инструмент с частен капитал

Анализи

Франция предложи създаването на европейски спестовен инструмент с частен капитал

Франция предложи създаването на европейски спестовен инструмент с частен капитал - Tribune.bg
Снимка:
© Stefan Schweihofer/Pixabay

Френският министър на финансите Бруно Льо Мер предложи създаването на „европейски спестовен инструмент“, в който да се включат страните от ЕС, които желаят това, за да се мобилизира частен капитал за растеж, предаде АФП.

„Нека да стартираме европейски спестовен инструмент още през 2024 г., чиито характеристики и доходност ще определим заедно с държавите членки, които доброволно участват в него“, заяви Льо Мер преди среща с колегите си от ЕС-27 в Гент (Белгия).

Той повдигна въпроса за възможността шепа държави да участват в тази инициатива за изграждане на съюз на капиталовите пазари в Европа.

„Това може да са 2, 3, 4, 5 държави, няма значение. Но тъй като е невъзможно да започнем веднага с 27 държави, нека започнем с няколко“, каза френският министър, без да уточнява кои държави биха могли да се включат доброволно.

Европейският съюз страда от разпокъсаността на капиталовите си пазари, които са разделени между различните държави членки. От години той обсъжда предложения за използване на икономии от мащаба, сравними с тези на американския пазар. Тези дебати обаче са възпрепятствани от различните интереси в рамките на ЕС-27.

„Аз съм много нетърпелив. Не идвам Гент, за да се срещна с приятелите си финансови министри за развлечение“, заяви Бруно Льо Мер.

„Не съм дошъл, за да публикувам 10-ото, 15-ото или 20-ото комюнике за Съюза на капиталовите пазари, в което няма нищо или почти нищо“.

Ефективните капиталови пазари улесняват предприятията при финансирането на техните проекти, а физическите лица - при намирането на по-добри инвестиционни сделки.

В допълнение към европейския спестовен инструмент Бруно Льо Мер предложи на европейските управители на активи, банки и фондови борси „доброволен европейски надзор, който би могъл да се упражнява от Европейския орган за финансови пазари“.

Той представи и предложение за „гаранция за секюритизацията“, така че „ценните книжа да престанат да тежат на балансите на банките“ и те да могат „да отпускат повече кредити на гражданите и предприятията“.

„Парите на европейците стоят без да бъдат използвани. Ако искаме парите на европейските граждани да бъдат уползотворени, вместо да спят, трябва незабавно да въведем съюз на капиталовите пазари и до 2024 г. трябва да има напредък“, каза министърът.

Той изчисли, че европейците разполагат с около 35 000 милиарда евро спестявания, от които „над 10 000 милиарда спят в банкови сметки“. Тези пари „трябва да се използват за растеж, иновации, научни изследвания, бизнес и заетост“, добави той.

„Предстои ни решителна битка и това е растежът“, добави той, като се позова на изоставането на ЕС от Съединените щати. „Никой не може да приеме, че европейският растеж е с един пункт по-нисък от американския“, каза той.

Анкети