Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Глобалните производствени PMI на фокус: Финансовите пазари очакват ключови икономически данни

Анализи

Глобалните производствени PMI на фокус: Финансовите пазари очакват ключови икономически данни

От решаващо значение през тази седмица ще бъдат и отчетите за първото тримесечие на големите американски технологични компании

Глобалните производствени PMI на фокус: Финансовите пазари очакват ключови икономически данни - Tribune.bg
Снимка:
© АРХИВ/pixabay

Тази седмица ще бъде по-кратка за финансовите пазари поради Великденските празници в Европа и САЩ, предаде Евронюз. Макар че нагласите за избягване на риска може да продължат да оказват влияние върху движенията на световните пазари, очаква се ключови икономически данни, включително индексите на мениджърите по покупките (PMI) в промишлеността и услугите, и печалбите на големи компании да играят решаваща роля за формирането на бъдещите пазарни тенденции.

Очаква се в сряда S&P Global да публикува експресните си PMI индекси в сферата на производството и услугите за април в основните икономики. Тези индекси измерват бизнес активността въз основа на новите поръчки, заетостта и доверието. Показание над 50 означава растеж, докато стойност под 50 сигнализира за свиване.

Европа

През март производственият PMI индекс в еврозоната се подобри до 48,6 пункта от 47,6 пункта през февруари, отбелязвайки най-слабото свиване от януари 2023 г. насам. Германия и Франция отбелязаха значителни подобрения в производствената активност. PMI индексът на Германия се повиши до 48,3 от 46,5 - най-високата стойност от август 2022 г. насам, докато показателят на Франция достигна 48,5, отразявайки най-мекия спад от над две години насам. Въпреки това „опасенията относно геополитическата несигурност и разходите на клиентите държат оптимизма под контрол“, се посочва в доклада на S&P Global.

Консенсусните прогнози сочат, че бизнес активността може да се забави през април поради свързаната с митата икономическа несигурност. Очаква се производственият PMI индекс в еврозоната да спадне до 47,4, като прогнозите са Германия и Франция да отчетат съответно 47,5 и 47,9.

Индексът PMI в сектора на услугите в еврозоната се разширява за четвърти пореден месец през март с показател 51,0 спрямо 50,6 през февруари. PMI индексът в сферата на услугите в Германия също отбеляза разширяване за четвърти пореден месец - 50,9 пункта. Темпът на растеж обаче се забави, тъй като новият бизнес намаля с най-бързия темп от шест месеца насам на фона на слабото търсене и повишената несигурност. Оптимизмът се запази благодарение на фискалната експанзия в Германия, пускането на нови продукти и технологичния напредък. За разлика от тях секторът на услугите във Франция се сви за седми пореден месец, отразявайки продължаващото слабо търсене.

Консенсусните прогнози сочат по-нататъшен, макар и по-слаб растеж през април. Прогнозата за PMI в сектора на услугите в еврозоната е за 50,4 пункта, като за Германия и Франция се очаква да бъдат отчетени съответно 50,3 и 47,6 пункта.

Освен това в четвъртък (24.04) се очаква да бъде обявен индексът на Ifo за бизнес климата в Германия - водещ показател за състоянието на икономиката. Индексът се повиши до 86,7 през март, което е най-високото ниво от юли 2023 г. насам, подкрепен от историческите дългови реформи, които отключиха милиарди за финансиране на отбраната и инфраструктурата. Очаква се обаче индексът да се понижи този месец, вероятно поради въздействието на новообявените мита на Тръмп.

Обединено кралство

В Обединеното кралство производственият PMI индекс на S&P Global спадна до 44,9 през март, като удължи спада си за шести пореден месец и отбеляза най-ниското си показание от 17 месеца насам. Бизнес доверието спадна до две и половина годишно дъно на фона на очакванията за по-строга фискална политика, несигурността по отношение на митата и геополитическото напрежение. Прогнозите са показателят за април да се понижи допълнително до 44,0 пункта.

В сектора на услугите индексът беше ревизиран нагоре до 52,5 пункта през март спрямо предварителната оценка от 53,2 пункта, което е най-високата стойност от август 2024 г. насам. Очаква се обаче ограничените бюджети на домакинствата и геополитическото напрежение да продължат да оказват влияние върху бизнес нагласите. Очаква се PMI индексът в сектора на услугите да се понижи до 51,4 пункта през април.

Съединени щати

В САЩ PMI в промишлеността рязко спадна до 50,2 през март от 52,7 през февруари. Спадът се дължеше главно на отдръпването от предното увеличение на производството през февруари. Въпреки това бизнес доверието отслабна до най-ниското си равнище от декември 2024 г. насам на фона на несигурността около правителствените политики.

За разлика от тях PMI индексът в сектора на услугите се повиши до 54,4 през март, което е най-високото му равнище от 2025 г. насам. Въпреки силното отчитане бизнес оптимизмът се понижи, натежал от опасенията за свързаните с митата прекъсвания и федералните инициативи за съкращаване на разходите. Анализаторите очакват, че през април производството ще се върне към свиване с прогнозирано четене от 49,3, докато индексът на услугите се очаква да спадне до 52,9.

Големите технологични печалби на фокус

От решаващо значение е, че през тази седмица ще бъдат публикувани и отчетите за първото тримесечие на големите американски технологични компании, включително Тесла, Майкрософт и Алфабет. Акциите на тези компании, особено на Тесла, бяха подложени на натиск на фона на опасенията, че митата на Тръмп могат да нарушат веригите за доставки и ключовите международни пазари.

Анализаторите очакват приходите на Тесла за първото тримесечие да нараснат с 2,6 % на годишна база. Въпреки това прогнозите са, че печалбата на акция ще намалее поради преоборудването на заводите за новите SUV автомобили Модел Y и забавянето на продажбите поради политическата намеса на Илон.

Анкети