Анализи
Икономическите връзки между Египет и Русия стават все по-тесни
Египетските власти внимателно претеглят рисковете и предимствата от продължаването на плановете за укрепване на финансовите връзки с Русия. Ползите ще включват стимулиране на туризма, като се даде възможност на руските посетители да използват базираната на рубли платежна система Mir и запазване на щатски долари и евро чрез уреждане на плащанията за внос на руски стоки - главно пшеница - в рубли. Основният риск е да предизвика гнева на САЩ или още по-лошо: Министерството на финансите на САЩ в нота, публикувана на 15 септември 2022 година, заяви, че финансови институции извън САЩ, които влизат в нови или разширени отношения с оператора на Mir, Националната система за разплащателни карти, може да се считат за подкрепящи усилията на Русия да избегне санкциите на САЩ.
Ако Египет свърже вътрешната си разплащателна система Meeza с Mir, това би донесло практически предимства, като даде възможност приходите в рубли, генерирани от руски туристи, да бъдат насочени към плащания за пшеница и друг внос от Русия. Египет има сравнително балансирани търговски отношения с Русия. Това заобикаля теоретично препятствие, което някои нововъзникващи пазари биха срещнали, ако се отклонят твърде далеч в орбитата на Русия в преследване на евтини стоки с цената на отчуждаване на по-традиционните партньори на Запада; Пазарът на Русия е сравнително малък и изолиран, което ограничава възможностите на страните да изнасят там. Търговските дефицити ще трябва да бъдат финансирани чрез инвестиции, които Русия може да не е в състояние да осигури, или алтернативно чрез дълг. Но в случая на Египет дефицитът в търговията - главно от вноса на пшеница - се компенсира или дори надвишава от туризма и следователно от излишъка в сметката за услуги.
Mir би имал някои примамливи предимства
Свързването с разплащателната система Mir ще бъде възприето от Русия като ново доказателство, че важни страни в развиващия се свят негодуват срещу натиска от страна на САЩ да възприемат антируска позиция по украинския въпрос. Неотдавнашен доклад в InfoBrics, новинарска служба, за която се твърди, че популяризира групата на страни от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка), завършва с посочване, че планът на Египет да приеме Мир е част от ход на арабските страни да преследват своите интереси. Правителството и централната банка на Египет все още не са направили официален коментар относно Mir. Въпреки това Фахри ел-Феки, ръководителят на парламентарната комисия по бюджет и финанси, направи серия от изявления, в които се предполага, че преговорите за свързване на системите Mir и Meeza са в напреднал стадий и че плащанията в рубли ще бъдат официално одобрени до края -2022 г. Руснаците бяха една от най-големите групи посетители на Египет преди конфликта в Украйна. През първите девет месеца на фискалната 2021/22 година (юли-юни) вносът на Египет от Русия възлиза на 2,25 милиарда щатски долара, в сравнение с износ от едва 206 милиона щатски долара, според данни на централната банка. Фахри обаче каза, че годишните приходи от руски туристи са достигнали 3,5 милиарда щатски долара в миналото. Руските полети до египетските курорти трябваше да бъдат възобновени в началото на октомври.
Отношенията на страните преди войната
Отношенията на Египет и Русия станаха по-близки по време на президентството на Абдел Фатах ел-Сиси. Египетският лидер е посещавал Русия няколко пъти, а президентът на Русия Владимир Путин направи държавни посещения в Египет през 2015 г. и 2017 г. Според Стокхолмския международен институт за изследване на мира Русия е била водещият доставчик на военно оборудване за Египет през 2017-21 г., докато Египет беше третата по големина дестинация за продажби на руски оръжия (след Индия и Китай). Покупките на Египет включват изтребители МиГ‑35 и системи за противовъздушна отбрана С‑300. Предложената сделка за Египет за закупуване на модерни руски самолети Су‑35 обаче не се осъществи (Иран наскоро е изразил интерес да ги купи) и с настъплението на Русия в Украйна е спряла.
Множество недостатъци на по-тесните руски връзки за Египет
Извън военната сфера, най-важният руски проект в Египет е атомната електроцентрала El Dabaa, която се оценява на 25 милиарда щатски долара с мощност 4800 MW, за която Русия е обещала дългосрочно финансиране. Съобщава се, че руската Росатом е започнала работа на място в края на 2021 г. Меморандум за разбирателство (МР) също беше подписан за руска индустриална зона в района на Суец. Въпреки това, египетското правителство вероятно ще бъде предпазливо при сключването на сделка за плащане в рубли с Русия, ако възприеме, че има риск това да доведе до санкции от САЩ. Важни съображения за Египет са деликатните преговорите за нов заем от МВФ, както и отношенията със САЩ, които бяха приоритет на международните отношения за Сиси по време на неговото управление. Президентът гледаше на връзките като легитимност на неговия режим.
Всяко увеличение на посетителите от Русия би било добре дошло за очукания туристически сектор на Египет. Египет би могъл да се възползва от изключване на руснаците от други пазари - предимно от Европа - но не е ясно дали голям приток на руски туристи е реалистично очакване предвид контекста на войната в Украйна и смущенията в руската икономика. Проектът El Dabaa също е уязвим към риска от санкции, поради действията на Русия в атомната електроцентрала Запорожие в Украйна. Изграждането на по-тесни връзки с Русия би станало още по-проблематично, ако Путин използва ядрено оръжие.
Източник: Economist Intelligence