Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Какво печели Европа от Съюза на капиталовите пазари

Анализи

Какво печели Европа от Съюза на капиталовите пазари

Какво печели Европа от Съюза на капиталовите пазари - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС/АРХИВ

Лидерите на ЕС се събраха в Брюксел, за да обсъдят продължаващото предизвикателство за създаване на Съюз на капиталовите пазари /СКП/. „Евронюз“ обяснява целите, които стоят зад този план.

Съюзът на пазарите на ценни книжа е инициатива, чиято цел е да създаде единен пазар на капитали в целия ЕС. Тя има за цел да накара инвестициите и спестяванията да се движат в държавите-членки в полза на гражданите, предприятията и инвеститорите.

„Самото съществуване на СКП е като електропреносна мрежа“, заяви Ребека Кристи, старши сътрудник в Bruegel.

„ЕС се нуждае от по-добро финансиране. От по-малки компании, които да могат да увеличават мащаба си и да имат достъп до средства, които трябва да дойдат отнякъде“, обясни тя.

На срещата на върха на ЕС в Брюксел, дискусиите за рационализираните инвестиции отново заеха централно място.

Какъв е смисълът на СКП?

През 2015 г. бившият председател на Комисията Жан-Клод Юнкер обяви плановете си за Съюз на капиталовите пазари, представяйки го като инструмент за насърчаване на инвестициите в ЕС.

Целта на политиката е да се насърчи финансовата интеграция. На практика това означава, че създателите на политиката искат да улеснят предприятията в една държава от ЕС да получават финансиране от друга държава, което ще позволи на по-малките предприятия да се развиват и да създават работни места.

Понастоящем, тъй като общата парична единица все още е в процес на изготвяне на законодателни актове, финансовите системи в блока продължават да бъдат разпокъсани по национален признак. Специфичните за всяка държава закони са пречка за трансграничното финансиране, което принуждава предприятията да разчитат повече на банките, отколкото на частните инвеститори.

Това означава, че за дружествата е по-трудно да се сдобият с капитал на първо място, но също така прави финансовата система на ЕС по-уязвима на сътресения.

Устойчивостта, осигурена от СКП, би могла да бъде от полза не само за инвеститорите, но и за тези, които получават финансиране.

Както всеки инвеститор знае, разпределянето на парите в различни активи и държави осигурява допълнителна защита, ако стойността на една инвестиция спадне.

Що се отнася до тези, които разчитат на инвестиции, прекалената зависимост от банките може да направи компаниите уязвими по време на икономически спад, когато става по-трудно да се осигурят заеми.

Наличието на „басейн“ от капитали, идващи от различни източници, което е целта на СКП, би позволило на предприятията да разполагат с по-стабилен поток от финансиране.

По какво се различава от единния пазар?

Общият съюз на пазарите работи ръка за ръка с единния пазар, но тези две понятия не са едно и също нещо.

Единният пазар е по-широкообхватна политика, която има за цел да гарантира свободното движение на стоки, услуги и хора в ЕС, както и движението на капитали.

Следователно Съюзът на капиталовите пазари се вписва в принципа на единния пазар, но е конкретно насочен към финансовия сектор.

Защо съюзът на пазарите на ценни книжа би могъл да бъде трансформиращ?

Увеличаването на инвестициите в ЕС не само ще спомогне за стимулиране на растежа, което ще доведе до създаване на повече работни места, но също така може да увеличи иновациите.

Ако предприятията разполагат с повече средства за развитие, в Европа вероятно ще се появят нови продукти и технологии.

Освен че ще повиши конкурентоспособността на блока в световен мащаб, това може да позволи на ЕС да ускори прехода си към екологична икономика.

СКП има за цел да увеличи инвестициите в зелени облигации, при които кредиторите предоставят на компаниите или правителствата парични средства, за да ги изразходват за екологично устойчиви проекти.

Това може да включва инициативи за възобновяема енергия и транспорт или програми за повишаване на енергийната ефективност.

Поддръжниците на СКП също така подчертават потенциала на политиката да подобри финансирането на отбраната в ЕС и да стимулира напредъка в технологиите за изкуствен интелект.

Защо въвеждането му отне толкова време?

Съюзът на капиталовите пазари е в процес на изграждане от дълго време и една от причините за това забавяне просто е сложността на разглеждания проект.

Тъй като създаването на обща финансова система е свързано с рационализирането на мрежа от специфични за всяка държава правила, това не може да стане за една нощ.

Все пак създаването на СКП се бави и поради политическата опозиция.

Въпреки че влиятелни държави-членки като Франция и Германия изразиха подкрепа за тази политика, редица държави са предпазливи по отношение на предаването на повече контрол на Брюксел.

Противниците на СКП се позовават най-вече на опасенията за допълнителни разходи за националните им финансови индустрии.

Други се опасяват, че съюзът би могъл да задълбочи разликата между по-малките и по-развитите пазари, тъй като според тях за утвърдените финансови системи ще бъде по-лесно да се възползват от предимствата.

Защитниците на схемата твърдят, че Европа няма избор.

Тъй като САЩ се възползват от своя усъвършенстван Закон за намаляване на инфлацията - политика, насочваща частни инвестиции към зелени технологии, някои се опасяват, че ЕС трябва да се движи или да остане назад.

Анкети