Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Катрин Тай: Глобалните вериги за доставки изискват реформи в името на икономическата сигурност

Анализи

Катрин Тай: Глобалните вериги за доставки изискват реформи в името на икономическата сигурност

Катрин Тай: Глобалните вериги за доставки изискват реформи в името на икономическата сигурност - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Глобалните вериги за доставки трябва да бъдат преработени, като се постави по-голям акцент върху повишаването на стандартите и изграждането на устойчивост в името на икономическата сигурност, заяви търговският представител на САЩ Катрин Тай.

„Крехките вериги за доставки и неустойчивата версия на глобализацията изискват реформи и тези предизвикателства ще имат отражение върху търговската политика“, заяви Тай в реч в Националния пресклуб, предаде АФП.

Администрацията на президента Джо Байдън се стреми да се отдалечи от традиционните търговски сделки. Като се фокусира върху ефективността и ниските разходи, Тай добави, че тези сделки позволяват значително съдържание да идва от страни, които не са страни по споразуменията.

От това се възползваха „безотговорните, които не са подписали нито едно от другите задължения в споразумението, като например трудови и екологични стандарти“, каза Тайс.

Тя смята, че подобни практики носят предимства на държави, които са използвали "нелоялна конкуренция, за да се превърнат в производствени центрове".

„Ето как правилата за веригата на доставки в тези (споразумения за свободна търговия) са склонни да укрепват съществуващите вериги на доставки, които са крехки и ни правят уязвими“, каза Тай.

Тя също така добави, че с фокуса върху ефективността и ниските разходи производството се премества извън Америка и става „все по-консолидирано в една икономика“, като Китай, която „манипулира структурата на разходите“ и контролира ключови индустрии.

Макар че очакванията бяха за постепенно повишаване на трудовите стандарти и опазването на околната среда, докато страните печелят богатство от по-големите търговски потоци, нямаше предпазни огради, които да гарантират това. Според Тай системата стимулира страните да се конкурират, като поддържат по-ниски стандарти.

В новите търговски ангажименти, като например в дискусиите по Индо-тихоокеанската икономическа рамка, представителите на САЩ се стремят да обърнат по-голямо внимание на работниците, околната среда и малките предприятия, каза тя, като се стремят към стандарти, които се подобряват с времето.

Според Тай препроектирането на веригите за доставки означава, че производството може по-лесно да се възстанови след кризи и прекъсвания.

„Но за да се постигне това, е необходима фундаментална промяна. Промяна в начина, по който стимулираме решенията за това какво, къде и как произвеждаме стоки и предоставяме услуги“, добави тя.

„Тази промяна, както в търговията, така и в антитръстовото законодателство, се отдалечава от тесния фокус върху ползите за потребителите.“

Анкети