Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Китай се бори с понижаването на цените, не може да спре дефлацията

Анализи

Китай се бори с понижаването на цените, не може да спре дефлацията

Китай се бори с понижаването на цените, не може да спре дефлацията - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Докато много централни банки по света се опитват да намалят инфлацията, Китай се бори с понижаването на цените през тази година, предава Си Ен Ен.

Индексът на потребителските цени (ИПЦ) е спаднал с 0,5 % през ноември спрямо предходната година, което е най-големият спад от ноември 2020 г. насам, сочат данни, публикувани от Националното статистическо бюро. Той е по-лош от очаквания, тъй като анализаторите, анкетирани от Ройтерс, бяха предвидили намаление от 0,1 %.

Спадът също така бележи ускоряване спрямо октомври, когато индексът на потребителските цени се понижи с 0,2 % спрямо година по-рано, и предизвика призиви за спешни действия от страна на Пекин за стимулиране на търсенето и предотвратяване на низходящата спирала на цените.

Данните идват няколко дни след като политиците обещаха да засилят фискалната и паричната подкрепа, за да стимулират отслабващата икономика.

През по-голямата част от тази година Китай се бори със слаби цени поради срива на пазара на недвижими имоти и пониженото потребителско доверие.

Потребителската инфлация се забави от февруари насам и през юли спадна до отрицателна стойност за първи път от повече от две години. Тя се върна на положителна територия през август и беше без промяна през септември, но през октомври отново спадна под нулата.

"Дефлационната ситуация в Китай се задълбочава под въздействието на тройния удар от вътрешните цени на храните, международните корекции в цените на петрола и слабото вътрешно търсене", заявиха анализатори от Citi в доклад.

"Признаците на слабост на цените вече се разпространяват от стоките към услугите", допълват те.

Цените на хранителните продукти бяха основен фактор за намаляване на индекса на потребителските цени, като през ноември те спаднаха с 4,2% спрямо предходната година. По-специално цените на свинското месо се понижиха с 31,8%.

Цените на бензина се понижиха, след като през ноември международните цени на петрола достигнаха най-ниското си равнище от месеци насам.

Инфлацията при услугите също се забави. През миналия месец тя се повиши с 1% спрямо предходната година в сравнение с увеличението от 1,2% през октомври.

Индексът на производствените цени (PPI), който се определя главно от цените на суровините и материалите, се понижи с 3% през ноември, което е спад за 14 поредни месеца.

Засилващият се дефлационен натиск поставя под допълнително съмнение икономическото възстановяване на Китай.

"Няма време за колебания в политиката, за да се предотврати порочен кръг между дефлацията, доверието и активността", заявиха анализаторите.

В края на миналия месец управителят на Китайската народна банка Пан Гуншън заяви в Хонконг, че Китай ще запази паричната си политика "стимулираща", за да подкрепи икономиката, и очаква потребителските цени да се повишат през следващите месеци.

Висшите служители на Китай се събраха на заседание на Политбюро и обещаха да направят повече за разширяване на вътрешното търсене и стимулиране на потребителските разходи.

Заседанието на Политбюро, заедно с очакваната по-късно този месец годишна Централна конференция за икономическа работа (ЦКР), обикновено дава тон на икономическата политика за следващата година.

Инвеститорите очакват повече подробности за икономическата политика за следващата година, посочват анализаторите на Citi, като добавят, че очакват "неминуемо" намаляване на нормата на задължителните резерви и на основните лихвени проценти.

Анкети