Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Кристин Лагард: за 25 години еврото е най-силната форма на европейска интеграция

Анализи

Кристин Лагард: за 25 години еврото е най-силната форма на европейска интеграция

Кристин Лагард: за 25 години еврото е най-силната форма на европейска интеграция - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

На 1 юни 1998 г. бе създадена Европейската централна банка с цел да подготви въвеждането на еврото. Това беше най-голямата в историята на света смяна на парична единица, казва председателят на институцията

Европейската централна банка отбелязва 25 години от своето основаване на 1 юни тази година. По този повод БТА публикува ексклузивно за България коментар на председателя на институцията Кристин Лагард.

По онова време бях адвокат и си спомням как трескаво преработвахме договори, основани на обменни курсове, които скоро щяха да престанат да съществуват. Беше ли наистина възможно общата валута да проработи? Днес, чествайки 25-годишнината на тази институция, знаем, че тя работи и че еврото сплоти Европа.

Натоварени от правителствата на държавите от Европейския съюз със задачата да защитават еврото, нашите служители във Франкфурт и колегите от 20-те национални централни банки във валутния съюз се трудят неуморно за изпълнението на нашия мандат - поддържане на ценова стабилност. Работата им е от решаващо значение за благосъстоянието на европейските граждани.

През последните 25 години приветствахме в еврозоната девет нови държави и така броят на членките нарасна от 11 на 20. Поехме и нови задачи, включително надзора над европейските банки. Днес еврото е втората по значимост валута в международната парична система след щатския долар.

Преминахме и през трудни времена. Но както в периоди на икономически подем, така и в моменти на спад, под ръководството на моите предшественици Вим Дуйзенберг, Жан-Клод Трише и Марио Драги, ЕЦБ винаги е била съсредоточена върху изграждането на по-силна основа за бъдещето на Европа посредством изпълнението на нашия мандат.

Пандемията и неоправданата война на Русия срещу Украйна показаха, че стабилността не може да се приема за даденост. А засилване на геополитическите съперничества може да означава нарастваща неустойчивост на световната икономика занапред. В този свят на несигурност ЕЦБ е и ще продължи да бъде надеждна котва за стабилността.

Анкети