Анализи
Лош сигнал: Бизнес активността в еврозоната пада с по-бързи темпове
Бизнес активността в еврозоната спада с по-бързи темпове през октомври, което води до загуба на работни места, показа проучване на индекса на мениджърите за покупките (PMI), публикувано от S&P Global.
Индексът PMI за октомври се понижи до 46,5 пункта, което е по-малко от 47,2 пункта за септември, предаде АФП.
Цифра под 50 показва свиване на бизнес активността, докато над 50 предполага растеж.
„В еврозоната нещата вървят от лоши към по-лоши“, каза Сайръс де ла Рубия, главен икономист в Hamburg Commercial Bank, която си партнира с S&P за PMI.
„Няма да бъдем хванати неподготвени, ако видим лека рецесия в еврозоната през втората половина на тази година“, добави той.
„В еврозоната нещата вървят от лошо към по-лошо“, казва Сайръс де ла Рубия, главен икономист в Хамбургската търговска банка, която си партнира със S&P при изготвянето на PMI.
„Не бихме били изненадани да видим лека рецесия в еврозоната през втората половина на тази година“, каза той.
Неубедителните данни ще засилят натиска върху Европейската централна банка (ЕЦБ) да преустанови поредицата от повишения на лихвените проценти, когато управителният ѝ съвет проведе следващото си заседание през декември.
Въпреки че инфлацията в еврозоната все още е далеч над целта на ЕЦБ от 2% - повишена от миналата година насам от руската инвазия в Украйна - тя се забавя, а икономическите насрещни ветрове се увеличават.
Резултатът на PMI се понижава вече пет последователни месеца и намалява с най-бързия темп от ноември 2020 г. насам.
Данните показват, че активността в частния сектор в еврозоната се свива с най-бързия темп от десетилетие, ако се изключат данните от засегнатите от пандемията месеци. Новите поръчки рязко са намалели.
„В резултат на това компаниите намалиха заетостта, което представлява първият спад в броя на служителите от локдауна на производството в началото на 2021 г.“, се казва в изявление на S&P Global, в което се дават резултатите от проучването на PMI.
Работните места в производствения сектор се съкращават с най-бързия темп от август 2020 г. насам, а наемането на служители в сектора на услугите е почти спряло.
Франция и Германия в спад
Перспективите за една година напред „остават сред най-слабите, наблюдавани през последната година“, въпреки че през октомври се наблюдава „незначително“ повишение.
Въпреки че във Франция, която е икономика номер две в еврозоната, спадът в сектора на услугите е по-бавен, което отчасти компенсира по-резкия спад в производството, PMI нагласите се сриват по-бързо, отколкото в икономика номер едно Германия.
„Във Франция и Германия вече има съответно пет и четири месеца на спад на производството, докато в останалата част от еврозоната като цяло се наблюдават три поредни месечни спада“, заявиха от S&P Global.
ЕЦБ затягаше паричната политика на свой ред на всяко от последните си 10 заседания, а основната депозитна лихва на банката сега е на безпрецедентното ниво от 4%.
Конфликтът в Близкия изток обаче засилва несигурността в икономическите прогнози, като пазарите следят за признаци, че той може да доведе до още по-голямо покачване на цените на петрола.
Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард призна „болката“, която изпитват домакинствата в резултат на агресивното повишаване на лихвените проценти, но предупреди да не се отстъпва твърде скоро.
Според анализатори ЕЦБ вероятно засега ще преустанови повишаването на лихвените проценти, но ще запази паричната си политика строга за известно време напред.
Потребителските цени в 20-членния валутен блок се повишиха на годишна база с 4,3% през септември, което е най-ниският им темп от почти две години.
По-рано този месец Международният валутен фонд преразгледа в посока надолу прогнозата си за Германия, като прогнозира, че най-голямата европейска икономика ще се свие с 0,5% през 2023 г., докато еврозоната като цяло ще се задържи до 0,7% ръст.