Анализи
Опасения за рецесия в Германия и намаляване на фабричните поръчки
Промишлените поръчки в германските заводи отбелязаха най-големия си спад през март от избухването на пандемията Covid през 2020 г., предаде АФП.
Новите поръчки, които дават представа за промишленото производство, изненадващо са намалели с 10,7 % спрямо предходния месец, според предварителните данни на федералния статистически орган Destatis.
Това е най-големият спад от април 2020 г. насам, когато пандемията срина световната икономика на фона на блокиране и затваряне на граници.
Спадът беше много по-рязък от прогнозата за понижение от 2,8 %, направена от анализатори, анкетирани от фирмата за финансови данни FactSet.
През последните месеци поръчките се увеличаваха, което засилваше надеждите, че Германия се справя по-добре от опасенията с последиците от войната в Украйна и предизвиканата от нея енергийна криза.
Последните данни обаче отново задействаха тревожни камбани за състоянието на икономиката, а икономистът на LBBW Bank Йенс-Оливер Никлаш нарече спада предупреждение за инвеститорите.
„Тази цифра унищожава доброто начало на годината за германската индустрия и е истински сигнал за рецесия“, каза той в изследователска бележка.
Икономистът на Berenberg Bank Холгер Шмидинг заяви, че „разглеждан изолирано“, спадът на поръчките „помрачава перспективите пред германското производство“.
Той обаче предупреди, че картината е "много смесена" и че фабричните поръчки за първото тримесечие като цяло всъщност показват леко увеличение спрямо края на 2022 г.
Министерството на икономиката също така отбеляза, че новите поръчки са били "много нестабилни" напоследък и че ключовите показатели за бизнес нагласите остават във възходящата тенденция, започнала в края на миналата година.
В допълнение към предпазливите прогнози френското промишлено производство спадна с 1,1% през март, което обърна тенденцията на възстановяване с 1,4% през предходния месец, съобщи статистическата служба INSEE.
Тя очаква ръст на БВП от 0,2% за второто тримесечие, забавен от слабите потребителски разходи - основният двигател на френската икономика.
Френското правителство представя прогноза, че растежът за 2023 г. като цяло ще се забави до един процент след 2,6 % през миналата година -- но Банката на Франция и Международният валутен фонд предвиждат експанзия от едва 0,6-0,7 %.
В четвъртък Европейската централна банка повиши още повече основните си лихвени проценти, като оскъпи заемите за компаниите, тъй като се опитва да охлади инфлацията, без да ограничава твърде силно икономическия растеж в еврозоната.