Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Германия с план за справяне с бързо застаряващата работна сила: Ще наема роботи

Анализи

Германия с план за справяне с бързо застаряващата работна сила: Ще наема роботи

Германия с план за справяне с бързо застаряващата работна сила: Ще наема роботи - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Роботите отдавна не са само част от филмите с научна фантастика. Дигитализацията може да бъде ключова за разрешаването на кризата с недостига на работна ръка в Германия, породена от факта, че населението ѝ застарява.

Рекордните 45,9 милиона души са били заети в най-голямата икономика в Европа през четвъртото тримесечие на 2022 г., посочи Германската федерална статистическа служба. Но въпреки че повече хора от всякога имат работа, над половината от германските компании съобщават, че се борят да намерят квалифицирани работници, които да запълнят свободните работни места, според доклади на германската търговска камара от януари, предава CNBC.

Канцлерът Олаф Шолц изтъкна дигитализацията като приоритет, когато смени Ангела Меркел през ноември 2021 г. с договор от тристранна коалиция, обещаващ внедряване на цифрови технологии в света на бизнеса.

Германия има най-голямото застаряващо население в Европа и не е изненадващо, че тя се нарежда до Япония и Южна Корея като една от страните, използващи дигитални технологии на работното място.

Но как всъщност изглежда подобряването на работната сила чрез роботи и дигитализация?

Подобряване на производителността

Дигитализацията се внедрява по различен начин във всяка организация, независимо дали чрез роботи, носещи чинии; машини за самоконтрол в хранителни магазини или използване на онлайн платформи за чат с колеги. В повечето случаи се внедрява технология, за да направи работния процес по-ефективен и рентабилен.

„Трябва да подобрим производителността чрез технологии“, посочва Щефен Кампетер, главен изпълнителен директор на Конфедерацията на асоциациите на германските работодатели пред CNBC.

„Има връзка между използването на модерни технологии и растежа на икономиката  и участието им в на пазара на труда в повечето общества“, каза Щефен.

Около 37% от германците смятат, че технологичните промени ще повишат тяхната производителност на труда през 2018 г., според проучване на Gallup. Само 1% казват, че това ще намали производителността, докато 62% смятат, че технологията няма да окаже влияние.

Проучването също така показва, че германците не се страхуват, че роботите ще им „откраднат“ работата.

Едва 10% от анкетираните вярват, че внедряването на повече технологии ще увеличи риска от загуба на работата им, докато 6% казват, че това ще намали шанса това да се случи. Останалите участници казват, че внедряването на повече технологии няма да има значение.

Няма да има големи загуби на работни места в резултат на цифровизацията, според Улрих Валвей, заместник-директор на Германския институт за изследване на заетостта.

Хибридно бъдеще

Пълната дигитализация не е желателна в много сфери на работа, дори и да беше възможна.

„Никой няма да даде баба си на робот“, каза Норма Стелер, главен продуктов директор в German Bionic, пред CNBC.

German Bionic произвежда екзоскелети, които уравновесяват тежестта за служителите в трудоемки работни места и поддържат потребителите в пози, които ще им предпазят от самонараняване.

Стелър каза, че секторът на грижите ще се възползва от добавянето на роботи на работните места, предвид сериозния недостиг на персонал и физически взискателните позиции.

„Ние някак преодоляваме празнината и поставяме робот с човека. Идеята е да запазим човека там с всички умения, емоции и съпричастност, които са необходими на работните места“, добави тя.

„Има този ефект на автоматизация, който означава, разбира се, че трудът може да бъде спестен... Но, от друга страна, той дава възможности на потребителите, а също и на фирмите, да използват ресурсите си по различен начин“, каза той.

„Това, което виждаме, е силно допълване на цифровите технологии и икономическите дейности“, коментира експертът.

Най-голямата икономика в Европа разполага и с най-големия запас от роботи в Европейския съюз — почти половината от общото предлагане на ЕС — според доклад на Европейската комисия от 2020 г. Повечето са инсталирани в автомобилния сектор, но хранително-вкусовата промишленост, промишлените машини и електрониката също са наели голям брой механични служители.

Имаше повече от 20 робота на 1000 производствени работници в Германия през 2015 г., според оценките на Международната федерация по роботика и този брой вероятно е нараснал през последните осем години.

Дигитализацията позволява също така да се автоматизира повтаряща се работа, давайки шанс на служителите да поемат по-предизвикателни задачи, казва Кагри Пехливан, главен изпълнителен директор на доставчика на услуги за роботи Robot4Work.

„Нашите роботи могат да освободят „човешките работници“ да се съсредоточат върху по-сложна и творческа работа, което води до по-удовлетворяващи и ангажиращи работни места“, каза Пехливан пред CNBC.

Възлагането на по-интензивни физически задачи на роботи също улеснява по-възрастните служители да останат на работното място по-дълго, каза Пехливан.

„Чрез автоматизирането на тези задачи с роботи по-възрастните работници могат да продължат да допринасят със своите ценни умения и опит на работното място по начин, който е безопасен и удобен за тях“, каза той.

„В крайна сметка целта на интегрирането на роботи на работното място е да се увеличат човешките способности, а не да се заменят“, добави той.

Все по-голям брой възрастни хора все още работят в Германия, като процентът на заетост на 55- до 64-годишните се е повишил от 62% през 2012 г. на 71% през 2021 г., според Германската федерална статистическа служба.

Очаква се тази цифра само да се увеличи, тъй като Германия се стреми да повиши пенсионната възраст от 65 на 67 години през следващите години.

Предизвикателства пред цифровизацията/дигитализацията

Германия страда от недостиг на цифрови умения, докато някои фирми изостават много, когато става въпрос за използване на цифрови технологии, каза Улрих Валвей пред CNBC.

„Дигиталната компетентност е нещо, което, разбира се, трябва да бъде планирано и изучавано от ранна възраст. Това означава в училищата, а след това и при стажовете и в университетите“, добави той.

Според данни на Евростат 48,92% от населението на Германия има „основни или над основни дигитални умения“, което е под средното за Европейския съюз от 53,92%.

Почти 19% от хората съобщават, че притежават „над основни дигитални умения“, което е под средното за ЕС от 26,46%, докато 3,58% от германците смятат, че нямат „като цяло дигитални умения“, което е малко над средното за ЕС 3,04%.

Хората също имат резерви относно разчитането на роботи. Например 70% от 1000 германци, анкетирани от Gallup, казват, че не биха се чувствали в безопасност, ако се возят в кола без човешки шофьор. Компаниите, които се надяват да внедрят нова технология, също имат голям брой регулаторни обръчи, през които да преминат, за да гарантират безопасността на потребителите. Едва след преминаването на тези тестове дигитализацията може да започне да се превръща в безпроблемна част от работния ден.

Анкети