Анализи
Прогноза на ЕК: Годишната инфлация у нас ще се забави до 3,4% през 2024 г., а БВП ще нарасне с 1,9%
В зимната икономическа прогноза ЕК потвърди очакванията си за ръст на българската икономика през изминалата 2023 г. Според експертите данните ще отчетат ръст от 2%, което съвпада и с прогнозата от есента.
Според данните икономическата активност у нас се е повлияла от по-слабото търсене на български стоки на външните пазари, но освен това влияние са оказали и по-високи лихвени проценти в еврозоната, както и продължаващия ценови натиск.
На този фон обаче, частното потребление се е разширило, особено през първата половина на 2023 г., подкрепено от силния пазар на труда, подобреното потребителско доверие, спада на инфлацията и силната кредитна активност. Износът на стоки се е свил значително, което е натежало върху обема на промишленото производство и продажбите. Изправени пред по-ниско външно търсене, фирмите са намалили покупките от чужбина и са вложили значително по-малко средства в материални запаси. Инвестициите също са останали ниски през първата половина на годината. Но фирмите в нашата страна са успели до голяма степен да поддържат високи нива на заетост, като заедно с това, макар и по-умерено са успели да увеличат номиналните заплати.
ЕК очаква реалният БВП да нарасне с 1,9% през 2024 г. и с 2,5% през 2025 г., като в общи линии ще остане непроменен в сравнение с прогнозата от есента на 2023 г.
Вътрешното търсене ще бъде основният двигател на растежа. Въпреки че според прогнозата износът ще се възстанови още през 2024 г., но отрицателният му ефект от 2023 г. натежава върху годишната прогноза за растеж.
Потреблението на домакинствата ще продължи да нараства, макар и малко по-слабо в сравнение с 2023 г., тъй като потенциалът за по-нататъшно увеличаване на заетостта изглежда изчерпан и нивата на спестяване постепенно се връщат към по-високи нива. Тази динамика зависи в голяма степен от очакваното добро представяне на пазара на труда и допускането, че лихвените проценти по кредитите у нас няма да достигнат по-високите нива, които се отчитат в други държави.
Инвестициите също се очаква да се възстановят, най-вече поради по-високото усвояване на средства от ЕС, включително в контекста на изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост на България.
Годишната ХИПЦ инфлация в страната се е забавила от 14,3 на сто на годишна основа през декември 2022 г. до 5 на сто през декември 2023 г. Като цяло през 2023 г. тя възлиза на 8,6 на сто. Това равнище е малко по-ниско в сравнение с предвиденото в есенната прогноза.
Очаква се годишната ХИПЦ инфлация да се забави значително до 3,4% през 2024 г., ревизирана надолу от есента, и 2,9% през 2025 г., непроменена в сравнение с есенната прогноза.
Според прогнозата на ЕК цените на вноса ще окажат натиск надолу върху компонентите на енергийните, неенергийните и хранителните промишлени стоки през 2024 г. Инфлацията на цените на услугите също се предвижда да се забави, движена от вторични ефекти от цените на суровините и прогнозираното забавяне на заплатите.