Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Удар за Даунинг Стрийт: Пуснаха акциите на Arm в САЩ, но не и в Лондон

Анализи

Удар за Даунинг Стрийт: Пуснаха акциите на Arm в САЩ, но не и в Лондон

Правителството обеща да превърне Обединеното кралство в „нова Силициева долина“, но това е на път да не се случи

Удар за Даунинг Стрийт: Пуснаха акциите на Arm в САЩ, но не и в Лондон - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Гигантът в производството на чипове Arm е перлата в короната на британския технологичен сектор. Компанията, създадена в Кеймбридж в ранните години на ерата на персоналните компютри, доминира глобалния бизнес с дизайн на чипове. Така че решението на нейния собственик SoftBank да пусне акциите си само в САЩ, въпреки енергичното лобиране от страна на министър-председателя и финансовия министър, че трябва поне да се стреми към съвместно пускане и в Лондон, е тежък удар за Даунинг стрийт, според анализ на Sky News.

След като поеха постовете те обещаха да превърнат Обединеното кралство в „нова Силиконова долина“ – а Arm беше най-силната карта в тестето им.

Великобритания ще финансира местни фирми за производство на полупроводници

Сега, от една страна, решението на Arm говори колкото за дълбочината на капиталовите пазари в САЩ, толкова и за британската политика.

От компанията казват, че ще удвоят присъствието си в Обединеното кралство. Явно вратата все още не е напълно затворена.

Правителственият подход може да не е помогнал

Трудно е да не се заключи, че неотдавнашният подход на правителството към полупроводниците може да не е помогнал.

Стратегическият документ за полупроводниците беше толкова дългоочакван, че мнозина се чудят дали изобщо ще се случи.

Решението на кабинета да позволи подкрепено от Китай поглъщане на най-големия производител на полупроводници в Обединеното кралство, Newport Wafer Fab - само за да го отмени през следващата година - създаде впечатление за безконтролност, ако не и за невежество.

И тези проблеми с политиката за полупроводниците не са единствените въпросителни за икономическата стратегия на Обединеното кралство.

Въпроси относно икономическата стратегия на Обединеното кралство

Все още няма написан отговор на американския акт за намаляване на инфлацията, една от най-големите индустриални стратегии и политики, които се правят в света от десетилетия.

Политиката по отношение на стоманодобивния сектор изглежда също толкова непроницаема.

От една страна, това сигнализира на производителите на стомана, че всяка подкрепа, която предоставя в бъдеще, ще зависи от преминаването им от доменни пещи към по-екологични алтернативи. Но от друга страна току-що беше одобрена нова въглищна мина в Камбрия, която ще произвежда същите въглища, използвани в тези стари доменни пещи.

Напоследък правителството зае по-конструктивна позиция по отношение на Брекзит, чиято кулминация беше тази седмица Уиндзорската рамка. И все пак се съобщава, че министър-председателят не желае да се присъедини отново към програмата Horizon за научни изследвания. До минлата седмица тази врата беше напълно затворена.

Великобритания и ЕС подписаха решаващо търговско споразумение за Северна Ирландия

Една област, в която изглежда има по-голяма стратегия, са финансовите услуги, но някои експерти предупредиха, че изглежда основно е фокусирана върху съмнителни нови технологии като криптовалута и премахването на някои от правилата за банките след финансовата криза.

Великобритания планира строги регулации за крипто активите

Нищо от това не означава, че в Уайтхол не се вземат обмислени решения относно икономическия подход на Великобритания. Но взети заедно, впечатлението не е за последователен план, а за хаотичност.

Анкети