Анализи
WWF – България: Имаме едно от най-високите нива на енергийна бедност в ЕС
Предстои да бъдат създадени фондове, които могат да подпомагат най-уязвимите домакинства
38% от домакинствата у нас не отопляват огромна част от домовете си, а 17% изобщо не ги отопляват. Това сочи проучване на WWF – България, направено с онлайн панел.
„Ние сме с едно от най-високите нива на енергийна бедност“, каза в интервю за БНР Теодора Пенева, старши експерт „Климат и енергия“ в екологичната организация.
Позовавайки се на европейски данни, Пенева подчерта, че близо 2 830 000 души у нас са с доходи под 722 лева през 2021 г.
По думите ѝ, тази година отоплението с дърва е нараснало, което води до още по-голямо обедняване заради двойното вдигане на цените. Около половината от домакинствата, участвали в проучването, са инвестирали в изолация на стени и прозорци, а една четвърт виждат електроенергията като възможна алтернатива на дървата за огрев.
В началото на 2024 г. предстои да се създаде декарботизационния фонд с приходи от търговия с емисии в индустрията и сектор Енергетика, съобщи Теодора Пенева.
„Ние настояваме да има специален компонент за домакинства в този фонд, въпреки че приходите са изцяло от бизнеса и от индустрията. Има възможност да се използва частично и да се използва частично и за подкрепа на домакинствата“, отбеляза Пенева.
Социалният климатичен фонд ще заработи от 2026 г. и ще бъде насочен към най-уязвимите и енергийно бедни домакинства, но също и към най-уязвимите потребители на транспорт и микропредприятия. При него финансирането от местни източници ще е само 25 на сто, останалите приходи ще идват от евросредства.
До момента не сме имали нито една програма за подпомагане с бенефециент индивидуални къщи, изтъкна експертът относно мерките за енергийна ефективност.
Програмата за соларни инсталации в момента не е насочена към енергийно бедните домакинства, защото изискват съфинансиране, уточни Теодора Пенева. Освен това се изисква и дигитален достъп за подаване на документацията.
В момента липсата на подкрепа за енергийно бедните домакинства е поради неустановената дефиниция, поясни тя. По думите ѝ, страната ни изостава значително в това отношение.
И докато останалите държави от ЕС са с около 25% санирани сгради, то в страната ни този процент е минимален.
„При нас близо 3% от сградите са цялостно санирани“, коментира Пенева.
Освен това в България повечето направени изолации са с по-малка дебелина спрямо настоящите стандарти, подчертава експертът.
По думите на Пенева е необходимо да се развиват безлихвени или нисколихвени кредити за енергийна ефективност от търговските банки.