Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Ето защо Тръмп забрани създаването на цифров долар и въпреки заканите, предпочита да не налага мита на Китай

Анализи

Ето защо Тръмп забрани създаването на цифров долар и въпреки заканите, предпочита да не налага мита на Китай

Ето защо Тръмп забрани създаването на цифров долар и въпреки заканите, предпочита да не налага мита на Китай - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Президентът на САЩ Доналд Тръмп издаде изпълнителна заповед, с която забрани създаването на цифров долар от централната банка.

Междувременно в интервю за „Фокс нюз“ изненадващо обяви, че „по-скоро не би искал“ да налага мита на Китай.

И ако коментарът му относно митата върху вноса от Китай изглеждат нелогичен на фона на множеството обещания и закани по време на предизборната му кампания, то в решението му да забрани създаването на цифрови долари, няма нищо неочаквано.

Припомняме, че бившият президент Джо Байдън възложи на Фед да проучи възможността за създаване на дигиталната валута (CBDC), чиито поддръжници отбелязват потенциалната ѝ употреба като средство за включване на хора без банкови сметки във финансовата система на САЩ, както и за проследяване и противодействие на престъпната дейност. Въпреки проучванията обаче от Фед многократно са заявявали, че не планират пускането на цифров долар в обращение.

Започва обществено обсъждане за въвеждане на цифров паунд във Великобритания
ЕК предлага въвеждане на цифрово евро и промени в правилата за електронни разплащания

По думите на Тръмп решението му за забрана на CBDC на САЩ ще защити американците от „рисковете“ на цифровите валути на централните банки, в които той вижда заплаха за стабилността на финансовата система, личната неприкосновеност и суверенитета на САЩ.

„Това включва забрана на създаването, емитирането, разпространението и използването на CBDC в рамките на юрисдикцията на Съединените щати“, добави президентът на САЩ. 

CBDC, известни още като „цифрова валута“, теоретично биха могли да бъдат емитирани от централните банки, като могат да са взаимозаменяеми с физически пари, което би дало на централната банка контрол върху предлагането на виртуалната валута и би гарантирало нейната стойност.

МВФ: Цифровите валути на централните банки (CBDC) ще заменят парите в брой

Противниците на дигиталния долар, сред които отдавна са много републиканци в Конгреса, обаче критикуват CBDC, като твърдят, че те могат да застрашат личния живот на хората и потенциално да подкопаят банковата система, като намалят стимулите на хората да банкират частно.

Междувременно в интервю за „Фокс нюз“ американският президент обяви, че „по-скоро не би искал“ да налага мита на Китай, след като по време на предизборната кампания многократно обещаваше да наложи големи вносни такси на най-големия икономически съперник на САЩ.

Доналд Тръмп обяви, че ще наложи нови мита на всички стоки от Мексико, Канада и Китай

Запитан дали би могъл да сключи сделка с китайския лидер Си Дзинпин за Тайван и търговията, Тръмп отговори:

„Мога да го направя, защото имаме нещо, което те искат, имаме гърне със злато. Имаме една много голяма власт над Китай и това са митата, а те не ги искат и предпочитам да не се налага да ги използвам. Но това е огромна власт над Китай“, каза президентът, цитиран от АФП.

Заплахата от скок на митата в САЩ кара китайските компании да мислят за изнесено производство в Тайланд и Виетнам

След встъпването си в длъжност на 20 януари Тръмп заяви, че 10-процентните мита върху целия китайски внос могат да влязат в сила на 1 февруари - а по време на предизборната кампания изтъкваше облагане до 60%.

Китай предупреди, че в търговската война „няма победители“, и обеща да защитава икономическите си интереси.

Анкети