Автомобили
ЕК: Китайските производители на електромобили ще плащат до малко над 38% мито за внос в ЕС
От ЕК обявиха, че предстои да бъдат въведени мита за внос на китайските електромобили. Обсъждането на този ход вече предизвика гневната реакция на Пекин, посочват световните агенции.
Според съобщението новите мита ще влязат в сила от юли и ще бъдат различни за всеки от китайските производители. Комисията заяви, че размерът им зависи от нивото на държавните субсидии, които получават компаниите. За набиращата все повече популярност в Европа китайска компания BYD е предвидена ставка от 17,4 на сто, за Geely - от 20%, а за SAIC се предвижда най-високата ставка от 38,1 на сто.
„Като част от нашето текущо разследване ние заключихме временно, че веригата на стойността на акумулаторните електрически превозни средства в Китай се възползва от несправедливо субсидиране.
Това създава заплаха от икономически щети за производителите на електрически превозни средства на батерии в ЕС.
Свързахме се с китайските власти, за да обсъдим тези констатации и да проучим възможни начини за разрешаване на идентифицираните проблеми по съвместим със СТО начин.“, се казва в съобщение на ЕК в социалната мрежа X.
As part of our ongoing investigation, we have provisionally concluded that the battery electric vehicles value chain in China benefits from unfair subsidisation.
— European Commission (@EU_Commission) June 12, 2024
This is causing a threat of economic injury to EU battery electric vehicles producers.
We have reached out to… pic.twitter.com/URNCcgDL7q
За други компании, които сътрудничат във воденето от ЕК разследване за получавани незаконните държавни субсидии е предвидено мито от 21 на сто, а за тези, които не сътрудничат - от 38,1 на сто.
Това ще бъде в допълнение към настоящата ставка от 10 % за всички електрически автомобили, произведени в Китай.
За да спрат налагането на допълнителни мита, Пекин и Брюксел трябва да решат въпроса със субсидиите. Още преди обявяването на ставките, от Пекин определиха този ход на ЕС като протекционизъм и в разрез с принципите на пазарната икономика и на правилата на международната търговия.
„Китай ще предприеме всички необходими мерки, за да защити твърдо законните си права и интереси“, заяви говорителят на китайското външно министерство Лин Цян.