Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Автомобили
  3. Иновативно: Тестваха в пустинята първият в света офроуд соларен автомобил

Автомобили

Иновативно: Тестваха в пустинята първият в света офроуд соларен автомобил

Иновативно: Тестваха в пустинята първият в света офроуд соларен автомобил - Tribune.bg
Снимка:
© кадър/YouTube

В един слънчев ден в Мароко малък, зелен автомобил със странна форма си проправя път през гъстите гори, планинските пътеки и пустинните пясъци на страната, задвижван единствено от слънцето, което грее отгоре.

1000-километровото тестово шофиране на „Stella Terra“ - първият в света офроуд соларен автомобил, според създателите му, беше извършено от студенти от Технологичния университет в Айндховен, за да се демонстрира потенциалът на устойчивия транспорт.

„Тествахме „Stella Terra“ интензивно. Започнахме в северната част на Мароко и изминахме над хиляда километра през различни пейзажи, за да завършим пътуването си в Сахара - всичко това задвижвано от слънцето“, обяснява Брит ван Хулст, финансов мениджър на проекта на екипа.

Автомобилът е проектиран за трудни терени и е способен да измине над 630 км за един ден, ако грее слънце, а пробегът му е около 550 км в зависимост от терена, съобщава Евронюз. Двуместният „Stella Terra“ използва слънчева енергия чрез панелите на покрива си, което означава, че няма нужда от зарядни станции или гориво.

Екипът завърши пътуването си със слънчева енергия в неделя, 15 октомври, като Stella Terra се представи над очакванията само с няколко дребни корекции по пътя, като например замяна на счупена кормилна щанга.

Въпреки това екипът, който стои зад автомобила, настоява, че превозното средство е надминало очакванията, като в крайна сметка е използвало 30% по-малко енергия от очакваното.

Изработеният по поръчка преобразувател за соларните панели е бил по-ефективен при превръщането на слънчевата светлина, абсорбирана от соларните клетки, в електрически заряд, отколкото са се надявали.

„В нормални условия вече е трудно да се създаде енергийно ефективен автомобил, който да може да се справя с тежки условия, да не говорим за интегрирането на слънчеви панели в автомобила, все още не съм видял някой да го направи“, казва Маартен Щайнбух, експерт по мобилност и професор в Технологичния университет в Айндховен.

„Очаквам, че след пет до десет години електрическите автомобили ще бъдат част от цялата ни енергийна система. А когато се появят домашните батерии, ще бъде възможно дори да произвеждате енергия чрез соларен автомобил и да я доставяте обратно в дома си. Иновациите на Solar Team Eindhoven могат да променят бъдещето“, добави той.

Анкети