Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Автомобили
  3. Старо за ново: В Китай субсидират с близо $1400 шофьорите, които заменят старите си автомобили

Автомобили

Старо за ново: В Китай субсидират с близо $1400 шофьорите, които заменят старите си автомобили

Старо за ново: В Китай субсидират с близо $1400 шофьорите, които заменят старите си автомобили - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Шофьори в Китай, които заменят стара кола за по-нов модел, имат право на субсидия до 10 000 юана (1380 долара), обяви министерството на търговията.

Страната е най-големият пазар за автомобили в света и най-конкурентният в сектора на електрическите превозни средства с над 100 местни компании, които се надпреварват да направят чистата кола на бъдещето. Но икономическото забавяне натежа върху потребителските разходи и подхранва ценова война между производителите, намалявайки тяхната рентабилност.

За да увеличи търсенето, Пекин предлага субсидията на шофьори, които търгуват с електрическо или хибридно превозно средство, регистрирано преди 2018 г., или с бензинов автомобил, който не отговаря на определени национални стандарти за емисии. Тези, които заменят превозно средство, закупено след 2018 г., ще имат право на субсидия от 7000 юана (960 долара), се казва в изявление на министерството на търговията в петък. Мярката, която е в сила до края на годината, важи за всички покупки на нови електрически или хибридни автомобили.

Съобщението на министерството съвпада с Китайското автомобилно изложение, на което китайски марки крадат шоуто от чуждестранни производители, борещи се да направят прехода към електрически превозни средства.

Решението идва и в момент, когато китайските производители на автомобили са изправени пред засилен контрол в много западни страни. Притисната от Франция, която е родина на няколко исторически производители на автомобили, Европейската комисия започна разследване на китайските държавни субсидии за EV сектора и заплаши да наложи допълнителни митнически такси, за да защити европейския пазар. САЩ като цяло се противопоставят на субсидиите, които според тях ще доведат до „свръхкапацитет“ на производството и ще навредят на глобалната конкуренция. Вашингтон също е загрижен за потенциалните рискове за националната сигурност, породени от китайците.

Анкети