Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Банки
  3. JPMorgan отчете рекордни приходи

Банки

JPMorgan отчете рекордни приходи

JPMorgan отчете рекордни приходи - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

JPMorgan надхвърли очакванията на анализаторите в тримесечния си отчет за приходите, публикуван днес сутринта, като най-голямата банка в страната разкри как се е справила с бурния период за банковия сектор.

Банката отчете рекордни приходи в размер на 38,3 млрд. долара спрямо 36,1 млрд. долара, прогнозирани от анализаторите, анкетирани от FactSet, и нетна печалба в размер на 12,6 млрд. долара, или 4,10 долара на акция, което разбива консенсусната оценка от 3,41 долара на акция, предаде „Форбс“.

Забележително е, че JPMorgan отчете близо 2,38 трлн. долара общи депозити, което е със 7% по-малко спрямо предходната година (но с 2% повече спрямо предходното тримесечие) и надхвърля прогнозите на анализаторите за около 2,35 трлн. долара.

Акциите на банката поскъпнаха с 6% в предборсовата търговия, отваряйки на най-високото си ниво от повече от месец.

Последните три седмици на първото тримесечие на 2023 г. бяха може би най-напрегнатият период за банковата индустрия от финансовата криза в края на 2000 г. насам, подчертан от фалитите на американските гиганти Silicon Valley Bank и Signature Bank и срива на швейцарската банка Credit Suisse. В бележка до акционерите миналата седмица главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън заяви, че последиците от сътресенията ще се усещат години наред. Днес печалби отчитат също Citigroup, Wells Fargo, PNC и First Republic. JPMorgan е най-голямата американска банка по пазарна капитализация и активи.

Второто тримесечие на 2023 г. ще бъде истинската уайлд кард за банките, тъй като ще има повече „смислени“ данни за ефектите от банковата криза и повишените лихвени проценти, пише анализаторът на Дойче банк Мат О'Конър в бележка до клиенти по-рано тази седмица. О'Конър отбеляза, че банките са се възползвали от „над два относително „нормални“ месеца“ през последното тримесечие.

В неотдавнашното си писмо Даймън се отметна от идеята, че големите банки се радват на двата фалита и на други проблеми в регионалните банки, тъй като депозитите са се увеличили.

„Макар да е вярно, че тази банкова криза "облагодетелства" по-големите банки поради притока на депозити, които те получиха от по-малките институции, идеята, че този срив е бил добър за тях по какъвто и да е начин, е абсурдна“, пише Даймън.

Анкети