Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Банки
  3. Ръководителят на Световната банка защити инвестициите ѝ в природен газ

Банки

Ръководителят на Световната банка защити инвестициите ѝ в природен газ

Ръководителят на Световната банка защити инвестициите ѝ в природен газ - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Президентът на Световната банка Банга заяви, че глобалният кредитор е намалил драстично финансирането на проекти за изкопаеми горива, но защити инвестициите си в природен газ, дори когато банката планира реформи за борба с изменението на климата.

Реформирането на Световната банка и МВФ с цел по-добро справяне с изменението на климата и други глобални предизвикателства е на първо място в дневния ред на годишните срещи на сродните институции, които се провеждат тази седмица в Маракеш, Мароко.

Банга заяви, че промените, които се извършват в банката, биха могли да увеличат капацитета ѝ за финансиране до 150 млрд. долара през следващото десетилетие, въпреки че предупреди, че това все още няма да е достатъчно.

Банга пое поста през юни от Дейвид Малпас, който се оттегли предсрочно от петгодишния си мандат на фона на въпроси относно неговата позиция по отношение на изменението на климата.

В Маракеш роденият в Индия и натурализиран гражданин на САЩ беше разпитван от членове на неправителствени организации за продължаващото финансиране на проекти за изкопаеми горива от страна на банката.

Банга заяви, че през миналата година банката е отпуснала само 170 млн. долара за природен газ от общо 120 млрд. долара, които е поела като ангажимент.

От 2019 г. насам Световната банка „драстично“ е намалила инвестициите в изкопаеми горива и не е финансирала пряко въглищни централи от 2010 г. насам, каза той.

В същото време финансирането ѝ на проекти за възобновяема енергия се е утроило до 39 млрд. долара през последните 10 години.

„Това, което се опитваме да направим, е да намалим инвестициите в изкопаеми горива“, каза Банга.

Но според него по-бедните страни все още се нуждаят от природен газ за своето развитие.

Според него трябва да се проведе дискусия за ролята, която природният газ, който замърсява по-малко от петрола или въглищата, трябва да играе в енергийния преход.

Анкети