Банки
Световната банка: Няма да сме разпределител на парите в новия фонд за борба с изменението на климата
Страните донори на амбициозния нов фонд за борба с изменението на климата, заедно с неговите получатели, вероятно ще контролират как се изразходват финансовите му ресурси, заяви в петък президентът на Световната банка Аджай Банга, предаде АФП.
„Реалността е такава, че понастоящем Банката не планира да играе ролята на разпределител на парите“, заяви той на събитие в рамките на срещата на върха COP28 на ООН в Дубай.
„Това ще се прави от управителен съвет, който трябва да бъде създаден и в който трябва да има представители на страните донори, както и на страните получатели“, добави той.
Около 700 млн. долара бяха обещани за новия фонд за „загуби и щети“ за страните, засегнати от изменението на климата, откакто той беше одобрен от държавите, участващи в срещата на върха на COP 28 в Дубай.
Сумата до момента е доста по-малка от 100-те милиарда долара, които според развиващите се страни са необходими за посрещане на разходите, свързани с променящия се климат, но през следващите дни се очакват още обещания.
Световната банка най-вероятно ще играе ограничена роля във фонда за загуби и щети, ограничена до управлението на ежедневните му операции, каза Банга.
Кредиторът за развитие често е критикуван от развиващите се страни за прекалено голямата роля, която играят големите западни икономики в управлението му.
По силата на неофициално споразумение между Европа и САЩ Световната банка се ръководи от създаването си от американски гражданин, докато Международният валутен фонд се управлява от европеец.
„Нашата работа е като на попечител: Надяваме се да направим така, че парите да отидат на правилните места, защото знаем как да го направим“, каза Банга за новия фонд, добавяйки, че той все още е в начален етап.
Фондът за покриване на загуби и щети беше приветстван като положително начало на тазгодишната среща на върха на КС в Обединените арабски емирства, обявена за най-голямата среща на върха досега, на която в петък и събота ще говорят над 140 световни лидери.
Финансирането на борбата с изменението на климата е основен проблем, тъй като богатите държави, които са най-отговорни за емисиите, не изпълняват обещанията си да подкрепят уязвимите държави, които са най-засегнати, но са най-малко отговорни за глобалното затопляне.
Банга заяви, че първоначално новият фонд ще се стреми да финансира „техническа помощ и анализи“ за страните, засегнати от изменението на климата.
„Ако всичко това бъде свършено добре, догодина ще започнем да виждаме как паричните средства действително се отпускат за подпомагане на държавите на място“, добави той.