Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Банки
  3. Заради скъпите имоти: Банките у нас са били по-склонни да отпускат по-големи жилищни кредити в края на 2023 г.

Банки

Заради скъпите имоти: Банките у нас са били по-склонни да отпускат по-големи жилищни кредити в края на 2023 г.

Заради скъпите имоти: Банките у нас са били по-склонни да отпускат по-големи жилищни кредити в края на 2023 г. - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

По отношение на лихвените проценти банките у нас отчитат осезаемо затягане на условията както по фирмените, така и по потребителските и жилищните кредити. Същевременно с това обаче по отношение максималния размер, банките продължават да отчитат облекчаване на условията по ипотечните кредити. Реално все повече банки увеличават размера на този тип кредити под влиянието на нарастващите цени, отчитат експертите от БНБ в Анкетата за кредитната дейност на банките за третото тримесечие на 2023 г.

Кредитите и депозитите на домакинствата у нас продължават да нарастват

Претеглените резултати показват затягане на стандартите за отпускане на кредити на предприятията и запазване без съществена промяна на стандартите за кредитиране на домакинствата. В допълнение при корпоративните кредити се наблюдава по-съществено затягане и по отношение на премията за по-рискови заеми, а в сектора на домакинствата съответно и по отношение на таксите и комисионите и изискванията за обезпечение.

БНБ обяви средните размери на банковите такси: Вижте колко плащаме, когато теглим парите си

Основните фактори за затягане на кредитната политика (кредитни стандарти и условия) на банките през третото тримесечие на 2023 г. са били по-ниската склонност за поемане на риск, повишената оценка на риска, а при фирмените кредити и по-високата цена на привлечения ресурс. Същевременно конкуренцията, ликвидната позиция на банките и цената на привлечения ресурс са продължили да оказват влияние в посока към облекчаване на стандартите и условията за кредитиране на домакинствата.

През третото тримесечие на 2023 г. банките отчитат понижаване в търсенето на кредити от малки и средни предприятия и малък спад при търсенето на кредити за потребление спрямо предходното тримесечие.

Същевременно банките отчитат по-съществено повишение на търсенето в сегмента на големите предприятия и слабо нарастване в търсенето на жилищни кредити.

Основен фактор за по-слабото търсене на фирмени кредити е понижената необходимост от банков ресурс за инвестиционни цели, докато сравнително по-малко значение имат повишаващите се лихвени проценти.

Същевременно нуждата от банков ресурс за осигуряване на оборотни средства и натрупване на запаси допринася за по-силно търсене на кредити от предприятията спрямо предходното тримесечие.

В сектора на домакинствата състоянието на макроикономическата среда оказва влияние за понижение на търсенето на потребителско финансиране, докато нуждите на домакинствата от средства за закупуване на първо и на допълнително жилище, както и все още ниските нива на лихвените проценти, са факторите, които подкрепят търсенето на жилищни кредити.

Лихвени проценти по кредити

Ефектите от повишенията на основните лихвени проценти в еврозоната и от повишената ставка на ЗМР върху лихвените проценти по кредитите останаха силно ограничени в сектора на домакинствата и бяха по-съществени в сектора на нефинансовите предприятия.

Основни фактори за това бяха запазващата се висока ликвидност в банковата система и силната конкуренция между банките за пазарен дял в сегмента на жилищните и потребителските кредити.

Лихвеният процент и годишният процент на разходите (ГПР) по новоотпуснатите потребителски кредити се запазиха на сходни нива спрямо края на 2022 г. и към декември 2023 г. възлязоха съответно на 9.56% и 10.10% (9.67% и 10.18% в края на 2022 г.). При новоотпуснатите жилищни кредити в края на годината лихвеният про цент и ГПР възлязоха съответно на 2.59% и 2.86% (2.65% и 2.89% към декември 2022 г.).

В сектора на нефинансовите предприятия среднопретегленият лихвен процент по новоотпуснати кредити продължи да следва тенденция към повишение през 2023 г. и през декември достигна 5.12% (3.56% в края на 2022 г.).

За по-бързото повишаване на лихвените проценти по кредитите за фирмите в сравнение с това в сектора на домакинствата оказва влияние значително по-големият дял на фирмени кредити в евро, при които лихвените проценти често са обвързани с референтните индекси на междубанковия пазар в еврозоната. Същевременно новоотпуснатите кредити за домакинствата са почти изцяло в левове и лихвените проценти по тях се формират от част от по-големите банки на базата на избран лихвен процент по салда по депозити само за сектора на домакинствата или общо за банковата система, които остават на много ниски нива.

Анкети