Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Борси
  3. Заради слухове: Лирата скочи, а доходността на британските държавни облигации спадна

Борси

Заради слухове: Лирата скочи, а доходността на британските държавни облигации спадна

Заради слухове: Лирата скочи, а доходността на британските държавни облигации спадна - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Британският премиер Лиз Тръс преосмисля планираните намаления на данъците, включващи и по-ниско облагане на бизнеса, мерки предизвикали сътресения на финансовите пазари. Това съобщиха местни медии, цитирани от Ройтерс, въпреки че говорител на британския кабинет междувременно заяви, че позицията на Лондон по този въпрос остава непроменена.

Тръс е подложена на натиск да промени курса на икономическия пакет, който разтревожи пазарите, като някои инвеститори и собствените й законодатели я призовават да отмени план, на стойност 43 милиарда бр. лири (48 милиарда щ. долара) необезпечени с приходи данъчни облекчения, включително отмяна на увеличението на корпоративния данък от 19 на 25 на сто.

„Позицията (на британското правителство) не се е променила“, каза говорител на изпълнителната власт в Лондон, след което добави, че Тръс и финансовият министър Куази Куартенг работят в тясно сътрудничество върху фискалната декларация за подкрепа на икономическия растеж.

По-рано днес Куартенг заяви, че е фокусиран върху икономическия растеж.

Британската валута отбеляза стабилни нива при днешната търговия, след като по-рано през деня скочи до едноседмичен връх след медийните публикации за възможен преосмисляне на фискалния план на Куартенг. Данни за по-висока от очакваната инфлация в САЩ обаче изтриха някои от печалбите.

Лирата скочи с цели 1,8 на сто спрямо долара, след като телевизия „Скай Нюз“ съобщи, че британското правителство обсъжда промени във фискалния план, обявен миналия месец.

В същото дреме доходността на британските 20-годишни държавни облигации спадна, след като вчера достигна най-високата си стойност от 2008 година.

Проучване обаче показа, че през третото тримесечие настроенията във финансовия сектор на страната се влошават с най-бързите темпове от 2019 г., което подсилва страховете сред инвеститорите, че проблемите на пазарите не са приключили.

Данните за американската инфлация показаха, че ценовият натиск се е засилил по-бързо от очакваното през миналия месец, което повиши очакванията за нови увеличения на лихвените проценти от страна на Управлението за федерален резерв на САЩ. Това тласна нагоре стойността на долара, и отне част от силата на британската лира, съобщава БТА.

Анкети