Мрежата
Експерт: У нас официалните икономически данни показват едно, но потребителското усещане е друго
Икономиката не е екселски спредшийт - икономиката е хората, коментира във Facebook Георги Вулджев от ЕКИП
![Експерт: У нас официалните икономически данни показват едно, но потребителското усещане е друго - Tribune.bg](/uploads/articles/big/articles__e4e76b399b75a18d9bfad60ebef78965.webp?v=1)
„Гласоподавателите бяха прави за икономиката. Данните сгрешиха - заглавие в POLITICO от вчера. The vibe shift is real.
Цялата статия си струва, за да се разбере как официалните икономически данни за състоянието на икономиката на САЩ създадоха погрешно впечатление за състоянието на американската икономика.
Особено релевантно и в контекста на предстоящите бойкоти на супермаркети в България. И при нас официалните данни показват едно, но потребителското усещане е друго. Да не се стигне до там и в българската преса да четем подобни заглавия след известно време.
Икономисти и представители на вече бившата власт във Вашингтон четяха статистиката като дявола евангелието и се опитваха по този начин да опровергаят кампанията на Доналд Тръмп, в която заедно с миграцията на преден план бяха изведени икономическите трудности изпитвани от средната класа в страната.
Дори тук в България с мен са спорили колеги икономисти в това отношение. Гледат официалните данни и заключват, че икономиката направо бумти при администрацията на Байдън, проблем с инфлацията няма, безработицата е рекордно ниска, Тръмп говори глупости и лъжи, няма как да бъде избран. Дори след резултата на изборите масово не се приемаше очевидното - американският гласоподавател, особено от средната класа - явно изпитва икономически затруднения. Не, те са промити, данните показват друго.
Ами не, данните всъщност въобще не са толкова красноречиви. Защото страдат от големи недостатъци. Именно това подробно и на разбираем език се обяснява в статията в POLITICO. Ако не сме наясно с ограниченията в статистическите данни и това как те понякога могат да са много подвеждащи, рискуваме да си изградим много погрешна представа за състоянието на икономиката.
От повърхностен подход към икономическата статистика най-често страдат журналисти, но уви същото се касае и за много икономисти, които уж би трябвало да са експерти в сферата си. Каквито и да са личните убеждения и колкото и уверен да е в собствените знания, всеки икономист следва да размисли, ако неговата преценка за състоянието на икономиката напълно противоречи на усещането на по-голямата част от населението.
Никога не трябва да се забравя, че икономиката не е екселски спредшийт или набор иконометрични агрегати като БВП и ИПЦ. „Икономиката“ е абстракция. На какво? На човешките действия на населението на дадена държава. С една дума - икономиката е хората.
Прочетете статията, струва си. Особено ако все още се озадачени защо Доналд Тръмп спечели изборите.“