Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. Ангелин Цачев: Внасяме ток, защото има липса на газови мощности

Енергетика

Ангелин Цачев: Внасяме ток, защото има липса на газови мощности

Ангелин Цачев: Внасяме ток, защото има липса на газови мощности - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

„Внасяме повече ток, отколкото изнасяме, защото цената извън нашата страна  е по-ниска. А внасяме, заради липсата на газови мощности, както и на конкурентни базови мощности“, това коментира пред БТВ изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор Ангелин Цачев.

Според него при един такъв обрат на пазара е нормално всички търговци да се възползват от това и да предложат на своите клиенти най-ниската цена. 

По негови думи внасяме повече от Румъния по-малко от Гърция.

Калоян Стайков: Внасяме ток от Румъния и Гърция, това ще се отрази на бизнеса

„В последните две години, цената на тока се обвърза с цената на природния газ и тя зависи от неговата стойност. През 2022 г. имаше рекорден износ -  13 млн. мегаватчаса са изнесени от нашата страна. Тази енергия е произведена от нашите въглищни централи, защото цената на природния газ беше висока“, поясни Цачев.  

По неговите думи газовите мощности, в които държавите са инвестирали, в момента са по-конкуренти  и произвеждат ток на по-конкурентни цени, отколкото въглищните централи.

Той е категоричен, че ако искаме да се върнем на енергийната сцена и отново да бъдем лидери, трябва да се изграждат базови конкурентно-способни мощности.

„Произведеният ток  от ядрените централи е много конкурентен като цена, и не случайно Великобритания, която е първенец в декарбонизацията се обърна към ядрените мощности“, обясни председателят на ЕСО.

Той коментира и отражението на допълнителните мощности в АЕЦ Козлодуй и поетапното намаляване на мощностите на ТЕЦ.

„В страната трябва да бъдат изграждани базови конкурентоспособни мощности. Това е разковничето, ако искаме да се завърнем на енергийната сцена и да бъде лидер. Произведената енергия от ядрените централи е изключително конкурентна като цена и всичките спекулации, които се правеха през последните 10-12 години, че произведената енергия ще ни струва 120-150 евро, не е така. Произведената енергия от ядрена електроцентрала е една от най-конкурентните. Ненапразно Англия се обърна към ядрените мощности. С изграждането на 7 и 8 блок и влизането на още 2400 MW в експлоатация в страната ни, тази енергия ще стане гарант за задоволяване на нуждите в Югоизточна Европа“, обясни той.

Анкети