Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. Хранилище за CO2 ще заработи в Норвегия през 2025 г.

Енергетика

Хранилище за CO2 ще заработи в Норвегия през 2025 г.

Хранилище за CO2 ще заработи в Норвегия през 2025 г. - Tribune.bg
Снимка:
© equinor.com

През следващата година в Норвегия ще заработи първото в света съоръжение за съхранение CO2, обявиха на съвместна церемония от правителството на страната и инвеститорите Equinor, Shell и TotalEnergies. Northern Lights се намира в западната част на страната край Берген, на брега на Северно море, пише в блога си българският журналист Апостол Апостолов.

Проектът се развива с дейното участие на държавата и цели да улавя и транспортира CO2 до малката община Øygarden. Регионът е опасан от плетеница тръбопроводи, една от които потъва в Северно море. Идеята е на брега въглеродният диоксид да се втечнява и транспортира с кораби на 110 км от брега до крайната му дестинация за инжектиране, допълва телевизия Би Еф Ем.

Годишният капацитет за съхранение първоначално ще бъде 1,5 милиона тона, но се предвижда да бъде  увеличен до 5 милиона тона, ако има търсене в следващите години

"Това е проект, който показва, че улавянето и съхранението на въглерод е технически осъществимо решение. Може да е един от лостовете, които можем да използваме днес, за да окажем влияние върху изменението на климата", казва директорът на Northern Lights Тим Хейн.

Според данни на Международната агенция по енергетика годишно по света в момента се улавят едва по 50,5 милиона тона CO2, a за да се ограничи глобалното затопляне до 1,5°C в сравнение с прединдустриалната епоха, улавянето и съхранението на въглероден диоксид трябва да достигне до 1 милиард тона емисии годишно до 2030 г.

За да постигне тези цели светът има нужда повече от такива проекти и обществена подкрепа, Даниела Пета от мозъчния тръст Global CCS Institute.

Няколко големи компании вече са сключили трансгранични търговски  договори. Официално са оповестени имената на производителя на торове Yara, завод за амоняк в Нидерландия и две електроцентрали за биомаса в Дания.

След норвежците, няколко други проекта за подводно инжектиране също напредват в Европа. С подобно съоръжение може да се похвалят и датчаните Greensand представлява изчерпано нефтено находище, в което може да се складират  8 млн. тона годишно до 2030 г.

Нидерландия също напредва в тази насока и развива своето хранилище край Ротердам. Проектът Porthos е първият за страната и е признат от Европейската комисия като проект от общ интерес. Предвидено е официално да заработи през 2026 г. Уловеният CO2 ще преминава през компресорна и помпена станция за охлаждаща вода. 50 километра подземен и надземен тръбопровод ще го складира в празни газови находища под Северно море на 3 км дълбочина. Ползватели на системата ще бъдат различни индустриални компании, които развиват бизнес на порта. 

Индустрията на съседна Белгия също напредва в това начинание. Все още редовното правителство на премиера Александър де Кроо отдели  10 милиона евро за проект в пристанищния комплекс Антверпен. Разработва се съвместно между компаниите Liquide и BASF и Фламандската агенция за инвестиции. След завършването многомилионният проект ще свърже крайграничния германски регион с големите индустриални клъстери в Гент, Антверпен, Монс, Шарлероа и Лиеж.

Подобни проекти са широко приветствани от Европейската комисия, но не и от природозащитниците. Сред най-явните противници на тяхната реализация е  "Грийнпийс", която осъжда "зелените заблуждения".

Екоактивистите смятат, че подобна технология ще бъде използвана като причина за удължаване на експлоатацията на изкопаемите горива и ще отклони ценни инвестиции от възобновяемите енергийни източници.


Анкети