Енергетика
MAE: Световното търсене на петрол достига рекордно високи стойности
Международната агенция по енергетика (МАЕ) съобщи, че е повишила прогнозата си за ръст на световното търсене на петрол през 2023 г., тъй като търсенето „достига рекордно високи стойности“.
Световното търсене на нефт вече достигна рекордните 103 млн. барела на ден през юни и август и „може да отбележи още един връх“, заяви в месечния си доклад базираната в Париж МАЕ.
„Като цяло за 2023 г. световното търсене на петрол ще се увеличи с 2,2 млн. барела на ден до 102,2 млн. барела на ден“, се казва в доклада.
На Китай се падат 70% от ръста, посочва МАЕ, като добавя, че търсенето в азиатския гигант „също е по-силно от очакваното, достигайки нови върхове въпреки продължаващите опасения за състоянието на икономиката“.
„Търсенето на нефт в световен мащаб бележи рекордно високи стойности, стимулирано от активните летни пътувания със самолет, повишеното използване на петрол за производство на електроенергия и нарастващата активност на китайската нефтохимическа промишленост“, заяви МАЕ.
Според агенцията прогнозираното нарастване на световното търсене през 2023 г. ще отбележи „най-високото си годишно ниво“, като през февруари тя вече беше прогнозирала годишен рекорд за тази година от 101,9 млн. барела на ден.
Нарастващото търсене на нефт идва на фона на напрежението на световните пазари, тъй като през юли световното предлагане на петрол рязко спадна.
Рязкото намаляване на производството от страна на Саудитска Арабия миналия месец, за да подпомогне повишаването на цените, доведе до спад на добива от 23-те държави от алианса ОПЕК+ с 1,2 млн. барела дневно до 50,7 млн. барела дневно.
Обемите на страните, които не са членки на ОПЕК+, са се увеличили до 50,2 млн. барела дневно, се посочва в доклада.
В перспектива до 2024 г., докато светът се бори с изменението на климата и намалява използването на изкопаеми горива, МАЕ заяви, че очаква забавяне на растежа на търсенето.
„Тъй като възстановяването след пандемията се изчерпва, а слабите икономически условия, по-строгите стандарти за ефективност и новите електрически превозни средства оказват влияние върху потреблението, прогнозата е растежът да се забави до 1 млн. тона на ден през 2024 г.“, се казва в доклада.