Енергетика
ОПЕК с рекордни приходи през 2022 г.
Приходите на ОПЕК от износ на петрол се повишиха до най-високото си ниво от почти десетилетие насам през миналата година, тъй като конфликтът между Русия и Украйна повиши цените на суровия петрол, а ключови членове увеличиха производството, съобщи Блумбърг.
През 2022 г. 13-те държави от Организацията на страните износителки на петрол са спечелили 873,6 млрд. долара, което е с 54% повече от предходната година, според доклад на секретариата на групата. Това е най-добрата им година от 2014 г. насам, когато шистовият бум в САЩ сложи край на периода на исторически високи цени на петрола.
Суровият петрол поскъпна миналата година, тъй като енергийните потоци от Русия, която се присъедини към групата през 2016 г. в по-широка мрежа, известна като ОПЕК+, бяха нарушени от международната реакция срещу военната ѝ агресия. Средната цена на фючърсите върху сорта Брент беше около 99 долара за барел, което е най-високата стойност от 2014 г. насам.
Междувременно държави от ОПЕК като Саудитска Арабия и ОАЕ отвориха крановете, за да задоволят възстановяването на търсенето на горива след пандемията. Комбинацията от покачващи се цени и увеличен добив повиши приходите на цялата група.
Производство на ОПЕК
Кошницата от сортове суров петрол, които обикновено се продават от страните от ОПЕК, е със средна цена малко над 100 долара за барел през 2022 г., а производството на суров петрол от нейните 13 държави е било приблизително 29,2 млн. барела дневно. Данните за приходите от петрол включват и продажбите на рафинирани продукти.
Приходите на ОПЕК достигнаха своя връх от около 1,2 млрд. долара през 2012 г., точно когато използването на хидравлично разбиване - известно още като фракинг - отприщи изблик на шистов петрол в американските щати от Тексас до Северна Дакота.
Последвалият пазарен срив подтикна саудитците и Русия, някога ожесточени съперници, да сформират коалицията ОПЕК+ през 2016 г.
Сравненията на приходите от тогава и сега са леко усложнени от промените в членството в ОПЕК. Държави като Катар и Еквадор напуснаха групата, а други като Екваториална Гвинея и Габон се присъединиха.
Тази година ОПЕК+ отново участва в съкращаване на производството, за да подкрепи пазарите на суров петрол, тъй като икономическото възстановяване на Китай разочарова, а затягането на лихвените проценти в САЩ и други страни поражда опасения за рецесия. Миналата седмица саудитците обявиха, че ще удължат съкращаването на добива с още 1 млн. барела на ден до август, а Русия пое нов ангажимент да намали износа.
Въпреки това мерките трудно подкрепят пазара, тъй като икономическите перспективи се влошават, а доставките надхвърлят очакванията на членове на ОПЕК+ като Иран, Венецуела и - въпреки многократните си обещания за ограничаване - Русия. Цената на петрола сорт Брент остава около 80 долара за барел, далеч под нивата, от които кралството очевидно се нуждае, за да покрива държавните разходи.