Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Реформата на петролните квоти на ОПЕК+ увеличава доминацията на Персийския залив

Анализи

Реформата на петролните квоти на ОПЕК+ увеличава доминацията на Персийския залив

Реформата на петролните квоти на ОПЕК+ увеличава доминацията на Персийския залив - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Министърът на енергетиката на Саудитска Арабия принц Абдулазиз бин Салман по-рано този месец очерта една от най-големите реформи в ОПЕК през последните години за съкращения на производството и я представи като награда за страните, които инвестират в своята петролна индустрия, предава Ройтерс.

ОПЕК+ удължи до края на 2024 г. доброволното намаляване на квотите си за добив на петрол

Промяната разчиства пътя за предоставяне на по-големи производствени квоти на членовете на ОПЕК в Персийския залив като Обединените арабски емирства и Кувейт за сметка на африкански държави като Нигерия и Ангола.

Производствените квоти и базовите линии, от които се изчисляват съкращенията на производството, са чувствителна тема в рамките на ОПЕК от десетилетия, тъй като повечето производители искат по-висока квота, за да могат да печелят повече от износа на петрол.

„Трусовете“ вероятно ще станат по-екстремни през следващите няколко години, тъй като петролните компании в Близкия изток увеличават инвестициите, докато производството спада в африканските държави, които се борят да привлекат чуждестранни инвестиции.

Производителите от Персийския залив отдавна доминират ОПЕК. Тяхната сила и влияние се увеличи през последните 15 години с нарастващия им капацитет, докато африканското производство е намаляло, тъй като чуждестранните инвестиции там се свиват заначително.

За разлика от производителите от Персийския залив, африканските производители разчитат в голяма степен на инвестиции от международни петролни компании. Тези компании избягват Африка през последните години в полза на инвестиции в САЩ, бразилските райони и Гвиана.

През май делът на Саудитска Арабия, ОАЕ и Кувейт от общото производство на ОПЕК беше с около 10% по-висок, отколкото преди 15 години, когато достигаше 55%, според данните за производството на ОПЕК. Общият дял на Нигерия и Ангола през същия период се е свил с над 3% до под 9 на сто.

Анкети