Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. Саудитско-руските разногласия помрачават преговорите в ОПЕК+

Енергетика

Саудитско-руските разногласия помрачават преговорите в ОПЕК+

Саудитско-руските разногласия помрачават преговорите в ОПЕК+ - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Признаци на разногласия между най-големите производители на суров петрол - Саудитска Арабия и Русия, са на път да помрачат срещата на ОПЕК+ в неделя, която ще постави на изпитание техния съюз.

Министерската среща на 13-те членове на ОПЕК, водени от Рияд, и техните 10 съюзници, начело с Москва, ще бъде втората в централата на ОПЕК в австрийската столица от март 2020 г. насам, съобщава АФП.

Светослав Бенчев, БПГА: Цените на горивата ще тръгнат леко нагоре

Към очевидното напрежение се прибави и фактът, че ОПЕК не покани журналисти от три големи финансови медии – Блумбърг, Ройтерс и Уолстрийт джърнъл, за да отразят разговорите.

Говорител на ОПЕК е отказал коментар.

Производителите на нефт се борят със спада на цените и високата волатилност на пазара на фона на руската инвазия в Украйна, която разклати икономиките по света.

През април страните бяха изненадани, когато няколко членове на ОПЕК+ се съгласиха доброволно да намалят производството с повече от един милион барела на ден, което за кратко подкрепи цените, но не успя да доведе до трайно възстановяване.

Анализаторите не са единодушни дали Саудитска Арабия и Русия ще запазят сегашната политика на групата за добив, или ще намалят още повече производството в опит да подкрепят цените.

„Неотдавнашната противоречива реторика на двете големи сили със сигурност хвърли сянка върхуработата и е трудно да се предвиди резултатът“, каза Тамаш Варга от PVM Energy.

„Край на приятелските отношения“

Цените на петрола се сринаха с около 10% след обявяването на съкращенията през април, като цената на суровия петрол тип Брент падна близо до 70 долара за барел - ниво, под което не се е търгувал от декември 2021 г. насам.

Търговците се притесняват, че търсенето ще се свие, като има опасения за състоянието на световната икономика, тъй като САЩ се борят с инфлацията с по-високи лихвени проценти, а възстановяването на Китай след Ковид се бави.

Миналата седмица министърът на енергетиката на Саудитска Арабия принц Абдулазиз бин Салман подхрани спекулациите за нови съкращения, като предупреди търговците да не залагат на спадащи цени на петрола.

„Продължавам да ги предупреждавам относно намаляването - те бяха намалени през април. Искам само да им кажа: внимавайте“, каза той.

Вицепремиерът на Русия Александър Новак обаче изглежда не беше съгласен с тази оценка, като изключи допълнителни корекции на производството в интервю за руския вестник "Известия".

„Не мисля, че ще има нови стъпки, защото само преди месец някои държави взеха определени решения... поради факта, че видяхме бавен темп на възстановяване на световната икономика“, каза Новак.

Стивън Инес, анализатор в SPI Asset Management, заяви, че „смесените послания са първите признаци на разногласия в групата“.

В допълнение към противоречивите сигнали Москва не изпълни обещанието си от февруари да намали добива с 500 000 барела дневно.

Тъй като войната в Украйна се проточи, а западните санкции засегнаха икономиката ѝ, Русия доставя своя петрол в Индия и Китай, тъй като азиатските гиганти поглъщат евтиния суров нефт.

Срещата в неделя може да не е толкова бърза, колкото предишните, каза Едуард Моя, анализатор в платформата за търговия OANDA.

„Саудитците вероятно ще настояват за повече съкращения на производството, докато Русия отчаяно се нуждае от приходи от петрол“, каза той пред АФП.

„Бромансът между руския президент Владимир Путин и саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман вероятно е приключил“, каза Моя.

Предишни напрежения

Това не са първите разногласия между петролните гиганти.

Алиансът беше изтласкан на ръба на разпада през март 2020 г., когато Москва отказа да намали производството си на нефт, дори когато пандемията от ковид доведе до свободно падане на цените.

След като преговорите се провалиха, Рияд наводни пазара като увеличи износа си на петрол до рекордни нива, което доведе до понижаване на цените на суровия петрол под 50 долара за барел.

Сривът, чието възстановяване отне осем месеца, в крайна сметка принуди Русия и Саудитска Арабия да постигнат споразумение за стабилизиране на цените.

Този път „евентуално руско вето би могло съществено да намали силата на въздействие на ОПЕК върху цените на петрола“, заяви в изследователска бележка Ипек Озкардеская, анализатор в Swissquote Bank.

Въпреки това тя добави, че има „малък шанс да станем свидетели на разногласия като през 2020 г.“, тъй като войната в Украйна е укрепила връзките им.

Анкети