Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. Старт на изграждането на газовата връзка със Сърбия, надеждите са проектът да заработи до края на годината

Енергетика

Старт на изграждането на газовата връзка със Сърбия, надеждите са проектът да заработи до края на годината

Старт на изграждането на газовата връзка със Сърбия, надеждите са проектът да заработи до края на годината - Tribune.bg
Снимка:
© Фейсбук

Дадоха старт на изграждането на газовата интерконекторна връзка между Сърбия и България. На церемонията по откриването присъстваха президентите на България и Сърбия, министри и изпълнители на проекта.

Сръбският държавен глава Александър Вучич изрази надежда, че то може да приключи до октомври и газът може да потече до края на годината.

Той посочи още, че Сърбия изгражда 108 километра. Сръбският държавен глава благодари на президента на България за приятелството, което проявява към Сърбия, и каза, че „в Сърбия България ще има верен приятел, добър приятел и сигурен приятел и в трудни, не само в леки и добри времена“.

„Искам да благодаря на вас от ЕС за голямата подкрепа. Получихме безвъзмездна помощ от 49 милиона евро и още 25 милиона евро се финансират от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). България получава 218 милиона евро. Не можем дори да мечтаем да получим толкова за енергийна инфраструктура, но някога ще ни се случи и на нас, сърбите. Ние умеем да бъдем благодарни, когато някой ни дава парите на данъкоплатците“, заяви Вучич.

Румен Радев подчерта, че проектът е стратегически и важна стъпка към развитието на целия регион.

„Интерконекторът е залог за бъдещето, но той е израз на волята двете страни заедно да градим визия за общото ни европейско бъдеще, основано на солидарност, взаимно доверие и подкрепа, иновативни подходи и нови технологии“, посочи той.

Междусистемната газова връзка ще бъде с обща дължина около 170 км от Нови Искър, Република България, до Ниш, Република Сърбия, от които около 62 км са на българска територия.

След изграждането ѝ газовата връзка ще бъде с капацитет до 1,8 млрд. м3/г. с възможност и за реверсивен поток.

Газопроводът е проект от общ интерес за Европейския съюз, финансиран от Механизма за свързване на Европа.

Анкети