Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. В САЩ планират строги мерки за ограничаване на въглеродните емисии от електроцентралите

Енергетика

В САЩ планират строги мерки за ограничаване на въглеродните емисии от електроцентралите

В САЩ планират строги мерки за ограничаване на въглеродните емисии от електроцентралите - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Администрацията на президента Джо Байдън обяви планове за ограничаване на затоплящите планетата емисии от националните електроцентрали като част от усилията на Съединените щати за борба с изменението на климата.

Агенцията за опазване на околната среда предлага от 2030 година към производството на електроенергия от изкопаеми горива да се прилагат все по-строги изисквания за намаляване на въглеродните емисии, включително принуждаване на някои въглищни централи директно да улавят замърсяването от комините си.

„Предложението разчита на доказани, леснодостъпни технологии за ограничаване на въглеродното замърсяване и се възползва от вече набраната инерция в енергийния сектор за преминаване към по-чисто бъдеще“, заяви в изявление администраторът на Агенцията за опазване на околната среда Майкъл Реган.

Според изчисленията мерките, насочени към въглищата и природния газ, ще предотвратят навлизането на 617 млн. метрични тона общ въглероден диоксид в атмосферата до 2042 г., което се равнява на намаляването на годишните емисии от 137 млн. леки автомобила или половината от автомобилите в САЩ.

Но правилата, които в момента са в проект, със сигурност ще се сблъскат с правни предизвикателства пред Върховния съд с консервативно мнозинство, който и преди е отхвърлял опити за регулиране на сектора.

Емисиите от американските електроцентрали постоянно намаляват благодарение на бързото намаляване на цената на възобновяемите енергийни източници. Но този сектор все още е отговорен за една четвърт от парниковите газове, произвеждани от най-голямата икономика в света. Това го превърна в основна цел за Байдън, който обеща да намали емисиите от производството на електроенергия до нула до 2035 г. като част от програмата си за климата.

„Смятам, че това правило е важно, тъй като обявява, че ерата на неограниченото въглеродно замърсяване от електроцентралите е приключила“, заяви пред АФП Дан Лашоф, директор на Института за световни ресурси в САЩ.

Съгласно предложените правила мерките за централите на изкопаеми горива ще варират в зависимост от вида на централата, от това дали тя работи често, за да поддържа мрежата по време на върхово търсене, и от това колко дълго се планира да остане в експлоатация. Например от централите на въглища, които не са поели ангажимент да се пенсионират до 2040 г., ще се изисква да премахват 90% от въглерода си от 2030 г. нататък. От друга страна, въглищните централи, които ще се пенсионират до 2032 г., няма да бъдат подложени на ограничения, както и тези, които се пенсионират до 2035 г. и работят с по-малко от 20% от капацитета си. От електроцентралите на природен газ, които работят често, ще се изисква или да внедрят технология за улавяне на въглерода, или частично да преминат на водород, който гори без емисии.

Лашоф заяви, че се е надявал на по-дълбоки и по-бързи намаления за газовите централи.

Междувременно улавянето на въглероден диоксид беше критикувано от екологични групи, които твърдят, че то поддържа добива и изгарянето на изкопаеми горива. Освен това технологията е в начален стадий на развитие, като по данни на Международната агенция по енергетика само „около 35“ обекта в света я прилагат за промишлени процеси, преобразуване на горива и производство на електроенергия.

Предложените правила идват само месец след като Агенцията за опазване на околната среда представи нови строги правила за емисиите от автомобилите, а също така планира да намали рязко емисиите на метан, силен парников газ, от петролната и газовата промишленост.

Плановете обаче ще бъдат подложени на обществено обсъждане и финализирането им може да отнеме месеци.

Анкети