Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. Япония заделя 113 млрд. долара за производство на водород

Енергетика

Япония заделя 113 млрд. долара за производство на водород

Япония заделя 113 млрд. долара за производство на водород - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Япония ще инвестира 113 милиарда долара следващите 15 години в мащабни проекти за производство на водород.

Страната има за цел да постигне нулеви емисии на въглероден диоксид в атмосферата до 2050 г. Именно водородът трябва да се превърне в един от стълбовете по пътя към реализиране на голямата цел в областта на климата.

Премиерът Фумио Кишида се надява огромната сума да бъде разпределена между публичния и частния сектор през следващото десетилетие, пише местният вестник Japan Times, предава в блога си българският журналист живеещ в Белгия Апостол Апостолов.

Правителството усилено разработва проекти, с които да разшири международните си контакти за доставка на повече количества водород. Екипът на Кишида води преговори с доставчици от Австралия, Близкия Изток и Азия. Надеждите са, че до 2040 година ще има на разположение 12 млн. тона водород.

Япония също така реши да не се отказва от ядрената енергетика, дори възнамерява да започне строителството на нови атомни мощности. Намерението е до края на десетилетието делът на атомната енергетика в микса да достигне 20%.

Водородът се разглежда като ключов двигател в плана на страната за постигане на „зелена“ трансформация, известна още като „GX“ - инициатива за трансформиране на икономика, базирана на изкопаеми горива в икономика, съсредоточена върху по-чиста енергия, уточнява японският вестник.

„Необходимо е да се емитират GX облигации и да се стимулират инвестициите от частния сектор“, за да се насърчи декарбонизацията, казва японският премиер като има предвид нов тип държавен дълг, който ще бъде емитиран за първи път през фискалната година, която започна този месец.

Правителството планира да емитира GX облигации на стойност около 20 трилиона йени от втората половина на фискалната 2023 г.

Анкети