Анализи
ЕС прогнозира ръст на БВП на Румъния през 2024 г. от 1,4%, и дефицит от 8%
Европейската комисия очаква растежът на реалния БВП да се забави значително през 2024 г. до 1,4%, според есенната прогноза на ЕК. Дефицитът по консолидирания държавен бюджет на Румъния ще достигне 8% от БВП през 2024 г., което е с доста над този от 2023 г. и с повече от един процентен пункт над целта на правителството, съобщи "Romania Journal".
ЕК подчертава, че по-високият от очаквания дефицит отразява много бързото нарастване на публичните разходи, което се дължи главно на голямото увеличение на заплатите в публичния сектор, разходите за стоки и услуги и социалните трансфери, включително пенсиите.
„През 2024 г. се очаква растежът на реалния БВП да се забави значително до 1,4%. Бурното частно потребление подкрепи вътрешното търсене и вноса, докато растежът на износа остана слаб. Постепенното възстановяване на външното търсене, облекчаването на финансовите условия и устойчивото частно потребление и инвестиции ще ускорят растежа над 2% през 2025 г. и през 2026 г. Предвижда се общата инфлация да се забави леко, но да остане над 5% през 2024 г., тъй като базисният ценови натиск все още е висок поради продължаващото нарастване на разполагаемия доход. Силното търсене на работна сила ще доведе до по-нататъшно намаляване на безработицата. Прогнозата е дефицитът на консолидирания държавен бюджет на Румъния да достигне 8% от БВП през 2024 г., което е много повече, отколкото през 2023 г. Очаква се той да се задържи като цяло на това равнище през 2025 г. и 2026 г., ако се предположи, че няма да има промяна в настоящата политика. Съотношението на дълга към БВП се очаква да нарасне до близо 60% през 2026 г.“, се казва в икономическата прогноза за Румъния.
В документа се посочва, че растежът на БВП на Румъния се очаква да се забави до 1,4% през 2024 г. поради отслабената динамика в промишлеността, повишаването на заплатите и високите разходи за енергия, въпреки силните продажби на дребно, дължащи се на по-високите разполагаеми доходи. Същевременно се предвижда растежът на БВП да се възстанови до 2,5% през 2025 г. и 2,9% през 2026 г., подкрепен от възстановяването на външното търсене, частните инвестиции, устойчивото потребление и финансираните от ЕС инфраструктурни проекти. ЕК посочва също, че силното вътрешно търсене в Румъния повишава вноса.
Що се отнася до вътрешния пазар на труда, ЕС смята, че натискът е отслабнал, което отразява главно забавянето на икономическата активност и нарастващия приток на чуждестранни работници.
Макар че дефицитът по консолидирания държавен бюджет на Румъния се очаква да достигне 8% от БВП през 2024 г., което е много повече, отколкото през 2023 г., прогнозите са дефицитът да остане висок и през следващите 2 години.
Дългът на сектор „Държавно управление“ се очаква да нарасне от 48,9% от БВП през 2023 г. до почти 60% през 2026 г., което отразява високия дефицит и по-бавния номинален растеж на БВП през следващите години, се казва в заключението на доклада.