Парите
Европейска държава ще подобрява икономическите си показатели с четиридневна работна седмица
Исландия официално мина на четиридневна работна седмица, съобщи CNN. Намаление в заплатите на служителите няма да има.
Мащабно изследване показа, че с четиридневната работна седмица икономическите показатели на страната се подобряват и емоционалното състояние на служителите също. По този начин намалява стреса и бърнаута.
Експериментът, който обхвана 2500 работници /над 1% от работната сила в страната/ и мина през различни пилотни схеми между 2015 и 2019 г., показа, че съкращаването на работните часове от 40 до 35-36 седмично е довело до ръст на икономическите показатели, увеличение на производителността и значително повишение на благосъстоянието на работниците.
Между 2020 г. и 2022 г. 51 процента от работниците приеха предложението за намалени часове без загуба на заплащане. В резултат през 2023 г. икономиката на Исландия показа ръст от 5%, което нарежда страната на второ място по този показател сред европейските икономики след Малта, според проучването на МВФ. Ръстът е много по-висок от 2%, които страната показваше в десетилетието между 2006 и 2015 г. Безработицата от 3% пък е една от най-ниските в Европа.
Проучването, публикувано от The Autonomy Institute и Alda, установи, че 62% от работниците, които са минали на по-кратка работна седмица, се чувстват по-удовлетворени от работното си време, а 97% смятат, че имат по-добър баланс между работата и личния живот. 42% вярват, че така са намалили стреса в личния си живот.
Различни страни, сред които Великобритания, Ирландия, Испания и Германия, също изпробваха четидневна работна седмица, като резултатите винаги бяха положителни. Единствената европейска страна извън Исландия, която официално е узаконила четиридневната работна седмица, е Белгия.