Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Финансите ни след еврото: Кредитите няма да се оскъпят, превалутират банковите сметки автоматично

Анализи

Финансите ни след еврото: Кредитите няма да се оскъпят, превалутират банковите сметки автоматично

Финансите ни след еврото: Кредитите няма да се оскъпят, превалутират банковите сметки автоматично - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС/АРХИВ

Все по-близо сме до лятото, когато ще стане ясно дали страната ни ще получи одобрение за влизане в еврозоната от 01.01.2026 година. Все още в обществото се наблюдава неяснота около това какво ще се случи. Експерти посочиха, че категорично няма да ни бъдат взети парите, няма опасност от оскъпяване на кредитите ни, както и за застраховките ни. Освен това и превалутирането на банковите ни сметки ще стане автоматично.  

„Обществото не е готово, защото с години се води антиевро кампания. Има хора, които се възползват от страховете“, заяви Стоян Якимов – зам.-председател на Камарата на ЧСИ по време на дискусия за финансите след въвеждане на еврото у нас.  

„Банките са готови технически, но и след приемането на еврото ще има допълнителни действия. Платежните системи са готови, имаме и фиксиран курс за размяна. Системата е изградена“, посочи Александър Димитров- изпълнителен директор на tbi bank.

„Ние вече сме го преживели това, когато бяхме вързани към марката. Всички са забравили, но тогава за един ден 1000 лева станаха 1 дойче марка. Преди 30 години парите не бяха електронни. Сега не е така и това ще помогне парите в банките автоматично ще се конвертират“, допълни той.

„Усещаме, че има неяснота заради липсата на информираност. Съществува нотка на съмнение как ще се случи. Към монетата ние даваме кредити само в лева. Ние сме поднадзорни лица на БНБ и ние даваме информираност на клиентите. При нас текст подготовки, това е защото все още нямаме дата за влизането“, Ивелин Камбуров – изпълнителен директор на „Кредисимо“.  

Експертите припомниха, че след решението за влизането в еврозоната ще започне да се работи с двете валути.

„Ще има двойна визуализация на цените. Това се прави с цел да се избегне инфлацията“, посочиха те.

„Банките вече визуализират сумите и в лева, и в евро. Това ще се случва в продължение на 12 месеца“, уточни Лилия Димитрова – председател на Асоциацията за управление на вземания и управляващ партньор на Most Finance Management.

Kъде ще можем да обменяме левове, както и сроковете, в които ще случва

Точките за обмяна на левове са всички търговски банки, БНБ, както и клоновете на „Български пощи“. Сумата, която може да се смени без заявка на каса на ден е до 30 000 лева. В пощите ще могат да обменят до 1000 лева. Трябва да направим уточнение – БНБ ще обменя левове безсрочно, а търговските банки 12 месеца, като след 6 месеца вече може да има такса за тази услуга.

„Имотите са помощникът, с който по-лесно да преминем към еврото“, посочи Гергана Тенекеджиева – изпълнителен директор на „АДРЕС Недвижими имоти“.

„Имотите при деноминацията на лева бяха в долари, а после преминаха в евро при въвеждането на валутния борд. С имотите научихме хората да смятат в евро“, посочи тя.

„Според мен има твърде много информация за еврото. Не слушайте крещящите, те пускат дезинформация. Затова избирайте авторитетни източници“, посъветва тя.

„Застраховките са и разходи и инвестиция. Ние като финансова институция сме доста подготвени. Системите са настроени съгласно закона“, коментира Веселин Рашин от финансовия отдел на „Феникс иншурънс“.

По думите му при влизане в еврозоната автоматично всички застрахователни продукти ще преминат на цени в евро.

„Гражданите трябва да спокойни нищо по полиците им няма да се променя“, увери експертът.

Ще се променят ли дълговете и лихвите?

По отношение на дълговете експертите бяха категорични, че те не могат да поевтинеят или да се увеличат от влизането в еврозоната.

„За добро или за лоши всичко ще се запази. Те просто ще преминат в евро. Всички кредити ще се виждат и в лева, и в евро първите 6 месеца. Лихвите няма да се вдигат. Не може лихвата да се промени заради еврото. Имаме и принцип за автоматично превалутиране със законовия курс - 1.95583“, коментира Лилия Димитрова.

Що се отнася до самите лихви и как ще се променят, финансите отчетоха, че фиксираните лихви няма да се променят. При нефиксираните има две компоненти една фиксирана и една плаваща, като последната няма да се увеличава към момента на влизане в еврозоната, но може да се промени.

„Потребителите могат да получават постоянна информация от банките си“, обявиха те.

Експерите бяха категорични, че влизането в еврозоната е предвидим, насрочен процес и не може да се използва от нито една от страните (бел.ред. банки, финансови и застрахователни дружества и пр. и клиенти/потребители) за промяна на договорни отношения по точка „Форсмажор“.

„Еврозона не е форсмажор. Влизането в еврозоната е предвидим процес“, категорично посочи Лилия Димитрова.

По темата със спекулациите около ценообразуването в хранителните магазини участниците посочиха, че именно затова ще има визуализация на цените в двете валути – лев и евро. Въпреки това, ако се види, че има търговци, които са некоректни трябва да се подават сигнали.

„Има сериозни глоби, затова първите месеци имаме цена в двете валути. Санкциите при първо нарушение са от 50 до 100 лева и при последващи от 30 000 - 40 000 лева.

Макроикономически ефекти от влизането в еврозоната

„Очакваме кредитният рейтинг да се вдигне, дългът ще се понижи. Това са събития, които ще се усетят в бъдеще, няма как да ги видим веднага. Банките у нас имат голяма ликвидност, затова лихвите ни са по-ниски. При влизане в еврозоната това няма да се промени, ликвидността ще остане, но в бъдеще може да има промени. ЕЦБ управлява паричната политика и целевата точка е 2% инфлация“, посочи Димитров.

„Не трябва да забравяме, че Съединението прави силата. Така е и за еврозоната. Ще усетим позитивните неща, но постепенно“, подчерта Лилия Димитрова.

Кредити, лизинги, банкови сметки и превалутиране

Лизинговите и кредитните инструменти у нас подлежат на строги регулации и това в голяма степен води до висока предвидимост.

„Не могат да се правят неща извън закона. Всички се движат в една рамка. Крайният потребител не трябва да усети“, посочи Стоян Якимов.

По време на форума стана ясно, че потребителите не е необходимо да правят каквото и да било за преваулитарне на сметките си. Този процес ще се случи автоматично от деня на официалното ни влизане в еврозоната.

Секторни прогнози

„Не мисля, че ще видим сериозна промяна. Има процент от хора, които винаги имат кредити“, посочи Якимов.

При имотите също не се очаква сериозна промяна в следващите 6-9 месеца.

„Цените на имотите и сделките растат заедно с доходите на хората. Има гъвкавост при имотните сделки”, заяви Тенекеджиева.

„България е стабилна в момента и не се очакват сериозни промени, освен ако не се появи форсмажор. Нивата на инфлацията са ниски, има и ниска безработица. Относно задълженията искам да посоча, че лошите кредити намаляват“, посочи Лилия Димитрова.

В застрахователната сфера също не се очакват промени освен превалутиране.

„Надяваме се българите да купуват повече застрахователни продукти. Инвестиционни застраховки, а не само автокаско или ГО, защото е задължителна. Последните години застраховките на имоти се увеличават, защото стана задължително за ипотеките. Спад имаме при кражбите на автомобили и изплащания по каско. Здравното застраховане също тръгва нагоре“, очерта Веселин Рашин.

„Оптимист съм, че след еврото ще е още по-добре. Виждаме вече един по-висок стандарт на средата класа. Не мисля, че ще имаме ръст на депозитите, но като цяло се очаква ръст на чуждестранните инвестиции“, посочи Димитров.  

„Имаме един висок ръст в кредитирането, който се наблюдава. Той е свързан най-вече с икономическото ни ниво. Очаква се растежът на кредитите да продължи“, прогнозира Ивелин Камбуров.

Анкети