Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Икономист: Има редица рискове, които ни отдалечават от еврозоната – конвергентният доклад ще ги отчете

Анализи

Икономист: Има редица рискове, които ни отдалечават от еврозоната – конвергентният доклад ще ги отчете

Икономист: Има редица рискове, които ни отдалечават от еврозоната – конвергентният доклад ще ги отчете - Tribune.bg
Снимка:
© Кадър/Нова Нюз

Очаква се ЕЦБ да е уведомила МФ, че държавата ни не покрива критериите за присъединяване към еврозоната от 1 януари 2025 година. В рамките на деня се очаква да излезе и конвергентният доклад на ЕК, който вероятно ще отчете същото.

„В България за последната година инфлацията е 5,1%, а ако трябва да следваме Маастрихтските критерии, тя трябва да е 3,13%. Два пункта отгоре сме, никой няма да направи такъв компромис. Много елементарно се води дебата за приемането ни в еврозоната. В конвергентния доклад ще пише по-скоро за рисковете и тенденциите, а не за моментната снимка за това покриваме или не критериите. Нещата се разглеждат по-скоро като тенденции и рискове“, коментира в ефира на Нова Нюз икономическият съветник към БСК доц. Щерьо Ножаров.

По думите му рисковете са редица, като на първо място е демографският риск, на второ място е риск от нарастване на дефицита и черна дупка в осигурителните фондове в НОИ и в НЗОК, които се рефинансират от бюджета.

„Това означава бъдещо постоянно нарастване на дефицитите в националния бюджет. Тоест с над 3%. Има бъдещ риск от инфлация заради структурата на българската енергетика, причинен от Зелената сделка. Либерализацията на пазара ще увеличи цените. С влизането в еврозоната може да излезем от критериите", допълни Ножаров.

„Инфлацията в България поне от 2021 година поне 30-40% е вследствие на вътрешни проблеми и най-общо казано разпускане на фискалната дисциплина. Става дума за възнаграждение на хора, които не са най-активните във формирането на икономиката. Това са държавният сектор, минималните работни заплати и пенсионерите. Когато имате такава политика, обещавате на продавачите във всяка една икономика, че ще има повече пари, идващи от бюджета - затова опитват да вдигнат цените“. коментира доц. Красен Станчев, основател на Института за пазарна икономика.