Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Имоти
  3. Evergrande сключва споразумение за преструктуриране на дълга си с кредиторите

Имоти

Evergrande сключва споразумение за преструктуриране на дълга си с кредиторите

Заради невъзможност да покрие дълга си за над 300 млрд. долара, най-голямата строителна компанията в Китай през 2021 г. предизвика национална криза в сектора с последици в цял свят

Evergrande сключва споразумение за преструктуриране на дълга си с кредиторите - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Китайската строителна фирма „Evergrande“ е сключила споразумение за преструктуриране с група международни кредитори, което може да се окаже пробив в процеса на облекчаване на огромния дълг, предаде АФП.

Evergrande беше най-голямата компания за недвижими имоти в Китай, но през 2021 г. се оказа в ситуация на невъзможност да обслужва задължения си за над 300 млрд. долара. Това предизвика национална криза в сектора на недвижимите имоти, която имаше последици в целия свят.

В подадено заявление на борсата в Хонконг компанията подчертава, че се е съгласила на предложения с група ad hoc кредитори, които помежду си държат голяма част от офшорните облигации на предприемача на стойност над 20 млрд. долара.

Evergrande заявява, че групата от кредитори е сключила три отделни схеми за преструктуриране, които включват комбинация от нови облигации и облигации, които могат да бъдат конвертирани в акции в двете дъщерни дружества.

Дружеството добави, че търговията с акциите му - прекъсната от 21 март 2022 г. – „ще остане спряна до по-нататъшно уведомление“.

Миналия месец Evergrande обяви дългоочаквано предложение за преструктуриране, като предложи на кредиторите да заменят дълга си с нови облигации, емитирани от компанията, и акции в две дъщерни дружества - Evergrande Property Services Group и Evergrande New Energy Vehicle Group.

Evergrande определи плана си за преструктуриране като „съществен положителен етап“, който ще улесни усилията на компанията да възобнови дейността си.

Секторът на недвижимите имоти в Китай продължава да е в хаос. Големите строителни предприемачи, включително Evergrande, не успяват да завършат жилищните проекти, което предизвиква протести и „бойкот на ипотеките“ от страна на купувачите на жилища.

По-малките фирми не изплащат заеми или имат проблеми с набирането на парични средства, откакто правителството въведе строги ограничения на кредитирането през 2020 г.

През ноември китайският банков регулатор и централната банка представиха нови мерки за насърчаване на „стабилното и здравословно развитие“ на сектора като предложиха кредитна подкрепа за задлъжнелите строителни предприемачи, финансова подкрепа за осигуряване на завършването на проектите и помощ за кредити с отложено плащане за купувачите на жилища.

Анкети