Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Крипто
  3. Комисията по ценни книжа в САЩ взе под прицел стейбълкойните – пазарът им възлиза на $137 милиард

Крипто

Комисията по ценни книжа в САЩ взе под прицел стейбълкойните – пазарът им възлиза на $137 милиард

„Binance предизвиква нарастваща загриженост на регулаторите по целия свят в области от пране на пари до нарушаване на законите за ценните книжа. Това може да е една от причините Комисията да се насочи към BUSD“, коментира професорът по финанси Карол Александър

Комисията по ценни книжа в САЩ взе под прицел стейбълкойните – пазарът им възлиза на $137 милиард - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ (SEC) вероятно се готви да предприеме действия срещу Paxos, компанията, която издава стейбълкойна BUSD на криптоборсата Binance, посочва CNBC.

Евентуални действия срещу компанията биха имали сериозно отражение на един пазар, който има капитализация за около 137 милиарда долара, коментират експерти.

Стейбълкойните  често са обезпечени с реални активи като облигации или пари в резерв. Те се превърнаха в гръбнака на крипто пазара, тъй като позволяват на хората бързо да търгуват с различни криптовалути, без да се налага да конвертират.

Издаваният от Paxos за Binance стейбълкойн е вързан към долара в съотношение 1:1. Миналата седмица обаче финансовият регулатор на щата Ню Йорк нареди на Paxos да спре да издава BUSD.

Същевременно от Paxos твърдят, че от Комисията по ценните книжа и борсите възнамеряват да препоръчат BUSD да бъде регистрирана като ценна книга. Засега комисията не е предприела нищо, но евентуалните й действия се следят отблизо, тъй като ако започне официална процедура, това би имало сериозно отражение върху всички стейбълкойни, включително тетър и USDC, чиято обща стойност достига 110 милиарда долара.

„Ако SEC подхване Paxos всички други издатели на стейбълкойни ще трябва или да ги регистрират като ценни книги, или да се подготвят за дълга съдебна битка с комисията“, казва за CNBC юристът Ренато Мариоти.

Стейбълкойните ценни книжа ли са?

Въпреки че SEC все още не е излязла с конкретни обвинения, известието до Paxos се фокусира върху въпроса дали Стейбълкойните са ценни книжа или не.

От своя страна Paxos заяви, че „категорично не е съгласен с персонала на SEC, тъй като BUSD не е ценна книга съгласно федералните закони за ценните книжа“.

SEC използва теста Howey, за да определи какво се счита за ценна книга или „инвестиционен договор“. Има четири критерия за определяне дали нещо е инвестиционен като например, ако има очакване за печалба от инвеститора.

Ако BUSD се счита за ценна книга от SEC, тогава регулаторът ще има надзор върху стейбълкойна. Каквато и компания да издава, BUSD ще трябва да се регистрира в SEC и да приеме по-строгите разпоредби.

Друг извод е, че други стейбълкойни също ще получат същия етикет.

„Основата за това действие непременно ще бъде специфична за структурата на Paxos BUSD, но вероятно ще има широкообхватни последици за други емитенти на стейбълкойни, продаващи крипто монети в САЩ“, коментира Таунсенд Лансинг от  CoinShares, пред CNBC.

Какви резултати могат да се очакват?

Има няколко различни сценария, които могат да се разиграят. Ще зависи от обвиненията на SEC срещу Paxos и как двете страни ще продължат напред.

„Вярвам, че е вероятно SEC да постигне споразумение с Paxos, в което Paxos признава, че BUSD е ценна книга, което ще накара други стейбълкойни  да последват примера им да се регистрират“, каза Мариоти.

„Възможно е Paxos агресивно да води дела срещу SEC, но цената за това би била значителна“, каза Мариоти.

„Съдебен спор ще отнеме години и рискът от загуба на SEC би бил значителен. Самият факт, че Paxos се бори срещу SEC, би създал риск и потенциално би направил BUSD по-малко привлекателен за пазара.“

Друг резултат, според Мариоти, е, че SEC може да регулира какви активи се използват за обезпечаване, както и да наложи изискванията за емисии на дигиталната валута за оповестяване на пазара.

Лансинг от CoinShares каза, че това, което SEC счита за ценна книга или инвестиционен договор, всъщност се простира отвъд „обширни познания за това как да прилага както закона, така и съдебния прецедент“.

„При липса на успешна битка най-вероятно BUSD вече няма да се продава в САЩ или да се предлага на базирани в САЩ борси за цифрови активи“, каза Лансинг.

Под прицел ли са Tether и USDC?

Това ще зависи от това какви са обвиненията на SEC срещу Paxos и BUSD.

„Все още не знаем точната основа, на която SEC твърди нарушенията, така че не знаем до каква степен тези твърдения ще се разпространят и върху други участници в индустрията“, каза Лансинг.

Карол Александър, професор по финанси в университета Съсекс, каза, че действието на американския регулатор е „по-скоро ход срещу Binance, отколкото срещу стейбълкойните“.

Тя посочва, че Tether и Circle, компанията, която издава USDC, са „близки до правителството на САЩ“. Главният изпълнителен директор на Circle Джеръми Алер по-рано призова за повече регулация около стейбълкойните.

„Binance предизвиква нарастваща загриженост на регулаторите по целия свят в области от пране на пари до нарушаване на законите за ценните книжа. Това може да е една от причините Комисията да се насочи към BUSD“, коментира още професорът по финанси.

Министерството на правосъдието разследва Binance за подозрение за пране на пари и нарушения на санкциите, съобщи Reuters миналата година. Bloomberg съобщи през 2021 г., че американски служители проучват дали служителите на Binance участват в търговия с вътрешна информация.

Binance не e отговорил на искането на CNBC за коментар.

Говорител на Binance каза по-рано, че фирмата има политика на „нулева толерантност“ към търговията с вътрешна информация и „строг етичен кодекс“, за да предотврати всяко неправомерно поведение, според Bloomberg.

Анкети