Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Крипто
  3. Мемекойните с подем в последните седмици

Крипто

Мемекойните с подем в последните седмици

Мемекойните с подем в последните седмици - Tribune.bg
Снимка:
© Twitter

„Мемекойните“ особен клас крипто – отново са в светлината на прожекторите, след като най-новият цифров токен излезе на пазара с огромни печалби. Pepe (бел.ред – Пепе – в превод на български език) монета, вдъхновена от човекоподобна жаба, популярна от интернет меметата, скочи с близо 7,000% за 17 дни. Валутата беше пусната на 16 април и достигна пазарна стойност от 1,8 милиарда долара до 5 май, показват данни на CoinGecko, предава Ройтерс.

Възходът на Pepe отново пробуди инвеститорският интерес към мемекойните като цяло. В резултат на това общите обеми на търговия скочиха до 2,6 милиарда долара през първата седмица на май от едва 408 000 долара предходната седмица, показват данните на аналитиците от Dune Analytics.

„Мемекойните просто пламват от време на време и в миналото това се е случвало, когато пазарът е малко колеблив“, посочва Тод Грот от CoinDesk Indices.

„Това е почти като, ако пазарът не се движи нагоре достатъчно бързо, търговците намират тези по-малки токени, с които да търгуват“, допълва експертът.

Наистина, най-новата мемекойн лудост идва, когато биткойнът достигна най-ниската си стойност от месеци насам. Криптовалута се понижи с 6% от средата на април и падна до $27 416.

Pepe, който се търгува за части от цента, се понижи с 60% спрямо пика си от 5 май, въпреки че все още може да се похвали с пазарна капитализация от почти 740 милиона долара. Това го прави третият по големина memecoin след dogecoin и shiba inu, и двата родени като интернет шеги, отнасящи се до японска порода кучета, които управляват съответно над 10 милиарда долара и 5 милиарда долара от пазара.

От Ройтерс посочват, че не са успели да открият създателите на Рepe, не са получили и отговор на запитване в Twitter акаунта на валутата.

Мемекойните се появиха за първи път през 2021 г. При тях няма практическа употреба и се смятат по-скоро за спекулативни, което ги отличава от „по-масовите“ монети като биткойн и етер, чиито поддръжници казват, че имат потенциал като платежно средство или средство за съхранение на стойност.

Пазарните анализатори предупредиха, че търговците и инвеститорите могат да се опарят сериозно от мемекойните.

Анкети