Енергетика
МАЕ намали прогнозата си за ръста на търсенето на петрол през 2025 г.

Международната агенция по енергията (МАЕ) ревизира леко надолу прогнозата си за растежа на глобалното търсене на петрол през тази година. Оценката представлява най-ниският темп на нарастване на петролното търсене от 2009 г., с изключение на 2020 г., когато светът бе изправен пред пандемията от COVID-19, се посочва в месечния доклад на Международната агенция по енергията (МАЕ), цитиран от Франс прес и БТА.
МАЕ, която е автономен международен орган в рамките на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и представлява развитите икономики, очаква търсенето на черното злато да се увеличи със 700 000 барела дневно през 2025 г., което би било „най-ниският темп от 2009 г., с изключение на пандемичната (2020-а) година“, пише в доклада.
Тези прогнози са малко по-ниски от оценката на МАЕ в доклада ѝ през миналия месец. Те се дължат до голяма степен на факта, че доставките през второто тримесечие на 2025 г. не са достигнали очакванията, като годишното увеличение е само 550 000 барела дневно (mb/d), което се дължи на „особено бавното“ потребление на развиващите се икономики, което отговаря на половината от общия глобален ръст от 1,1 милиона барела дневно, отчетен през първото тримесечие.
За цялата 2025 година световното потребление на петрол се очаква да достигне 103,7 милиона барела дневно спрямо 103,8 милиона барела, прогнозирани от МАЕ през юни.
„През последните месеци се наблюдава значително забавяне на търсенето на петрол, особено в развиващите се страни“, отчита МАЕ в доклада си.
„Въпреки че може би е рано да се приписва този по-бавен растеж на отрицателното въздействие на напрежението около митата (... ) в реалната икономика, най-големите свивания са наблюдавани в страни, които се оказаха в центъра на сътресенията около глобалните търговски отношения заради митата“, а именно Китай, Япония и Мексико, обяви МАЕ, визирайки търговската война, водена от президента на САЩ Доналд Тръмп чрез митническата си политика.
За разлика от тях, за Европа и развиващите се пазари извън Азия МАЕ отчита по-голяма „устойчивост“.
За 2026 г. базираната в Париж институция очаква световното потребление на петрол да се увеличи със 720 000 барела дневно, достигайки общо 104,4 млн. барела, което е малко под прогнозата от миналия месец за 104,5 млн. барела.
Позовавайки се на „очевидно свръхпредлагане на пазара“, МАЕ оценява, че световното предлагане на петрол трябва да се увеличи средно с 2,1 млн. барела дневно през 2025 г., за да достигне 105,1 млн. барела, и с 1,3 млн. барела дневно през 2026 г., за да достигне 106,4 млн. барела дневно, като растежът ще бъде стимулиран главно от държави, които не са членки на ОПЕК+.