Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Мрежата
  3. Белгиецът изхвърля месечно храна за над 300 евро в боклука

Мрежата

Белгиецът изхвърля месечно храна за над 300 евро в боклука

Белгиецът изхвърля месечно храна за над 300 евро в боклука - Tribune.bg
Снимка:
© vlaco.be

Белгия смята да сложи край на безразборното прахосване и изхвърляне на храна в общия боклук. Изчисленията показали, че домакинствата изхвърлят месечно средно по 369 евро несортирана храна, пише в блога си българският журналист, живеещ в Белгия Апостол Апостолов.

По правило храната трябва да се поставя заедно с трева, храсти в зелени контейнери, които се събират отделно от сметосъбиращите комании. Оказва с обаче, че сред смесения боклук, поставян в черни или сиви чували (така поне е във фламаднската част на страната, б.ред.) попадат заради немарливи домакинства и тонове хранителен отпадък. Храната може да се използва за животни, за гориво или пък за биоразградим компост.

„Това не може да продължава така и от следващата година ще има строги санкции, за да се спре с безразборното прахосване на хранителен отпадък. Трябва да се подобри разделното събиране, категорични са от Агенцията за обществени отпадъци във фламандска Белгия.

„От следващата година ще се насърчава и домашното компосиране като начин да се спре с изхвърлянето на отпадъци. Задължението ще важи както за домакинствата, така и за бизнеса“, 

„Насърчаването на домашното компостиране също може да бъде начин за валоризиране на хранителните отпадъци и избягване на храна от торбата за остатъчни отпадъци. Задължението ще важи както за бизнеса, така и за семействата, казва пред „Нюзблад“ Ян Верхейен от агенцията.

Политика на сортиране или плащаш колкото хвърляш

Нека за миг да се прехвърлим в българските реалности. Всяка година когато дойде време да се плащат данъците настъпва вой по отношение на такса „смет“. Всеки казва аз не изхвърлям толкова боклук, а плащам такава висока сума. Или пък на вилата ходя веднъж на три месеца, а сметката ми е колосална. Не е справедливо?

За да нямат тези проблеми със справедливото изхвърляне, белгийските власти са решили, че няма да въвеждат конкретна такса за смет, а на базата на реално изхвърлените отпадъци от домакинствата. Как става това?

В някои хипермаркети са изградени специални щандове за разноцветни торбички. В провинция Лимбург например пластмасови, картонени и кутии от кенчета се сортират в сини чували, общ боклук – в черни или сиви според решението на властите. Текстил може да се постави в оранжев чували или да се занесе до познатите и в България обществени контейнери каквито има през 2-3 преки във всеки квартал.

Така че, след като няма такси - колкото повече изхвърляш, толкова повече чували ще купуваш и толкова повече средства ще влизат през магазините в общинската хазна.

И дори да не ти минава през ума, че можеш да метнеш боклук извън тези чували. Просто няма да ти го вземат, а може и да получиш солидна глоба от местната администрация.

На някои места дори се третира като вандализъм и може да те изправят и пред полицейски съд. Такъв е Льовен комуналната фирма е изключително прецизна и ако забележи, че има нередност – не взима боклука и поставя предупредителен червен стикер на чувала.

И когато говорим за правила за сметосъбиране всяка община си изготвя годишен календар за дните. Той се разпраща до всяко едно домакинство. Дигитализацията също е навлязла и календара може да се изтегли под формата на app. приложение, което напомня. И отново в Льовен нямаш право да извадиш чувалите когато ти хрумне, а може след 18:00 часа в деня преди сметоизвозването, не може и да оставиш кофата безпризорна прекалено дълго. Иначе - пак глоба. 

Анкети