Мрежата
Белгия ще използва топлината на морската вода за регазификация
От блога на журналиста Апостол Апостолов:
Газовият оператор на Белгия „Флуксис“ си е поставил за цел до 2035 година да стане напълно неутрален по отношение на климата. До две години ще бъдат намалени наполовина отделяните емисии въглероден диоксид в атмосферата. Един от успешните проекти за постигането на тази цел е разработен на пристанището в Зеебрюге.
Компанията ще пусне три нови регазификатора, които използват топлината от морската вода, за да преобразуват LNG обратно в газообразна форма. Те осигуряват значително по-ефективно потребление на енергия и значително по-ниски емисии на CO2 на терминала.
След нахлуването на Русия в Украйна и загубата на руски газ Европа потърси другаде енергийните си доставки, портът се превърна в една от ключовите входни газови точки за Европа.
Статистиката показва, че през първите шест месеца на годината обемите на транспортираните потоци са били с 2% по-високи в сравнение със същия период на миналата година.
Обемите от граница до граница са се увеличили с 4,8% до 203 TWh, докато обемите за потребление на белгийския пазар са намалели леко до 84 TWh (в сравнение с 88 TWh през 2022 г.).
Потоците към Германия са се увеличили до 124 TWh (в сравнение със 113 TWh през 2022 г.), а към Холандия 60 TWh (в сравнение с 64 TWh през 2022 г.)", съобщава държавната агенция „Белга“.
Предстои пускането на нов газопровод, които ще може да пренася и водород в бъдеще. Плановете на „Флуксис“ са първите комбинирани количества да бъдат транспортирани през 2026 г.
Работи се и по допълнителен тръбопровод между Гент (Desteldonk) и Брюксел (Opwijk). В дългосрочен план два вместо един тръбопровод ще има между Зеебрюге и германската граница. Разширяването увеличава транспортния капацитет от Зеебрюге с 15 GWh/h, което се равнява на енергийното производство на 15 ядрени реактора.
Разширението на газопровода е част от общата междудържавна политика между Белгия и Германия. По-време на среща по-рано през годината между премиера Алекдандър де Кро и германския канцлер Олаф Шолц бе договорено газовите потоци от Белгия да бъдат удвоени.
Договорено е също водородните инфраструктури да бъдат свързани до 2028 година С тази инициатива се цели поетапна интеграция на белгийско-германските индустриални клъстери.
През 2021 г. транзитът от Белгия към Германия е бил 20 тераватчаса (TWh) Година по-късно се увеличил десетократно до 256 тераватчаса.
Освен за Германия от пристанището в Зеебрюге има транзит и за Франция, Испания и Италия. Газ влиза и от Нидерландия. В Зеебрюге, освен LNG, норвежкият и британският газ влизат по тръбопроводи.