Мрежата
Русия привлече Египет с евтино зърно - измества сделките с Франция, Украйна, Румъния и България
„Напоследък случващото се в и около Египет привлече вниманието, което е логично, тъй като той е най-големият стабилен купувач на пшеница и други зърнени култури в света. Москва отдавна се бори за своя пазар и се стреми да стане монополист на него, измествайки Франция, Украйна, Румъния и България“, пише историкът Сергей Климовски в блога си, посочва ukragroconsult.
„Особеността на Египет е, че покупките на пшеница се извършват централно от държавата, а правителството ефективно регулира цените на хляба и брашното. От цените на хляба пряко зависи стабилността и авторитета на правителството. Ако Руската федерация стане монополен доставчик, египетското правителство ще бъде същият заложник на Кремъл, какъвто бяха правителствата на Германия и други европейски страни до 2022 г. поради зависимостта им от синьото гориво на „Газпром“. Как Египет ще гласува в ООН в този случай за резолюциите за руско-украинската война е очевидно. Към това трябва да се добави интересът на Руската федерация да продава оръжия на Египет, желанието да отнеме два френски хеликоптероносача Mistral, които стигнаха там през 2016 г. заради руско-украинската война, подкрепата на Египет за правителството на генерал Хафтар, египетско-суданския спор над водата на Нил и други по-малко известни мотиви.
Данните от Египет показват, че Москва вече се е договорила с Египет да доставя пшеница на много ниска цена. На 10 март египетското правителство обяви оттеглянето си от Международната конвенция за търговия със зърно (GTC) на ООН на 30 юни, което изненада всички. Участието на Египет в тази конвенция му позволи да закупи пшеница на разумни цени. Оттеглянето от конвенцията, в която Египет е член поне от 1995 г., означава само едно: той има много евтин и голям доставчик. Това може да бъде само Руската федерация.
Сергей Климовски, цитира в блога си доклад, според който през февруари египетското правителство е подписало споразумение за доставка на 240 хиляди тона пшеница от Grainflower, компания, регистрирана в ОАЕ по-рано тази година. Историкът уточнява, че от справка в уебсайта на Grainflower става ясно, че складове на компанията с пшеница се намират в Азов и Ростов на Дон, където се съхраняват 200 хил. тона.
„Grainflower е готов да достави големи количества пшеница до всяко пристанище в света. Единственото, което липсва, е съобщението „Продаваме крадено украинско зърно“, коментира Климовски.