Мрежата
RWE се отказва да строи батериен парк в Белгия
Германската енергийна компания RWE неочаквано се отказа да изгражда проект в Белгия за батериен парк с капацитет 8000 мегаватчаса, съобщава финансовият ежедневник De Tijd.
Намерението е напълно неочаквано, тъй като фирмата получи лиценза за парка в провинция Лимбург през миналия април. Очакваше се съоръжението да е най-голямото в Европа, допълва информацията телевизия VRT.
RWE e заявила, че прекратява строителството заради решението белгийското федерално правителство да удължи живота на двата най-нови ядрени реактора в страната с още 10 години след 2025 г., пише в блога си журналистът, живеещ в Белгия – Апостол Апостолов.
Ядрената енергетика е задочен спор от години между Брюксел и Берлин. Ябълката на раздора е проблемната АЕЦ „Тианж“, чиито реактор за радост на немците беше „пенсиониран“ през тази година. От 2012 бяха открити множество пункнатини. Реакторите бяха спирани за аварийни ремонти, а честите аварии изправяха на нокти крайграничния град Аахен. Германското правителство многократно заявяваше, че иска да бъде закрита атомната централа.
С оглед на дългогодишния спор, сигналите за удължаване живота на двата т.нар. млади блокове в АЕЦ „Дул“ не се нравят на немското правителство, което официално се отказа от атомната енергетика този април.
И ако говорим за междусъседски спорове на тема атомна енергетика – никак не цветущи и отношенията с другата съседка на Германия – Франция. Двете страни имат задочен спор на политическо ниво. Париж и Берлин са на противоположни мнения дали ядрената енергетика да стане със статут на “зелена енергия“
Последният сблъсък между германския канцлер Олаф Шолц и френския президент Еманюел Макрон беше по време на провелата се на 23 и 24 март в Брюксел среща на високо равнище.
За френския финансов министър Бруно Льо Мер френската енергетика е „абсолютно червена линия“ и не подлежи на преговори с нито с Германия, нито с когото и да било. „Франция няма да се откаже от конкурентните предимства на атомната енергетика“, категорично заявява той, цитиран от AFP.
Във Франция 70% от електроенергията се произвежда в ядрени реактори. Ето защо не е изненадващо, че Макрон продължава да настоява в ЕС за по-благоприятно третиране на ядрената енергия.
Париж все повече ще залага на атомната енергия и следващите десетилетия. В страната наскоро бе приет нов енергиен закон, в който са заложени милиарди евро в модернизация на 53-те застаряващи ядрени блокове. Освен това правителството през юни изцяло изкупи акциите в EDF и компанията стана изцяло държавна.
В другия лагер попада германския канцлер Олаф Шолц. Неговата страна, заедно с още няколко яростно се противопоставят на френските усилия да се даде „зелен“ статут“ на ядрената енергия.
Френският президент се надява да постигне споразумение с "за осигуряване на технологична неутралност". Но засега изглежда, че пробив в спора не е постигнат, отбелязва радиото.
Темата предизвиква напрежение не само между съседките, но и в рамките на Съюза. Германия, заедно с няколко страни, включително Австрия и Люксембург, не са фенове на ядрената енергия. Франция пък направи енергиен алианс, с участието и на България, чрез който да се бори за преимуществената роля на атомната енергетика на европейско равнище.