Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Мрежата
  3. За първи път от много време имаме сложена на масата реформа в ЕС със смислени цели

Мрежата

За първи път от много време имаме сложена на масата реформа в ЕС със смислени цели

За първи път от много време имаме сложена на масата реформа в ЕС със смислени цели - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

От профила във Фейсбук на икономиста Стоян Панчев:

„За първи път от много време имаме сложена на масата реформа в ЕС със смислени цели и в посока на решаване на голям фискален проблем, особено за еврозоната.

Става дума за предложение от ЕК за нови правила за контрол на фискалните дефицити и държавния дълг.

Европейските институции, водени от Германия, се опитват да адресират проблема с рязко нарасналия дълг в периода от 2020 г. насам. Стъпил на висок дълг и отпреди това, до нива, които са невъзможни за поддържане дългосрочно, без сериозни стопански вреди.

Накратко, как да накараме страните в еврозоната да спазват най-популярните маастрихтски критерии - дефицит под 3% и дълг под 60%.

Как да имаме резултатите на страна във валутен борд, без да сме във валутен борд.

Предложение включва завишена власт на Комисията над бюджетите на страните-членки, писане на „технически траектории“ и „средносрочни планове на фискалната структура“ с леко завишени възможности за наказание на неизпълняващите изискванията.

Въпреки доброто желание, оставам скептичен, че механизмът ще проработи.

1. Трудно е да видим откъде ще дойдат спестяванията в бюджетите - ЕК иска по-високи военни разходи, като няма социални такива за рязане.

2. Дори в тази по-строга форма има място за шикалкавене и изключения.

3. Пътят за постепенно прехвърляне на политическа власт към ЕС не е много голям. Увеличаването и с 10% чрез такава реформа само ще натовари процесите с още бюрокрация, но няма да прехвърли нужния суверенитет на Комисията.

4. Най-вероятният път за намаляване на дълговото бреме е с още 10 години висока инфлация - от това се опасяват и германците и опитват друг път.

5. Ако ЕС ще става федерация (нещо, срещу което бих се борил) това трябва да се случи открито, ясно и с демократична подкрепа. Не чрез постепенно превземане от нови и нови ЕС правила.

Новите ограничения и механизми трябва да се приемат до 2023 г., да видим как ще се развият нещата.

За нас, докато имаме валутен борд, те нямат толкова значение. Ние в повечето години изпълняваме критериите, за разлика от почти всички други.“

Анкети