Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Бъзнесът към МС: Програмата за компенсации за ел.енергия на небитови потребители до 31.12. 2023 г. трябва да бъде приета

Парите

Бъзнесът към МС: Програмата за компенсации за ел.енергия на небитови потребители до 31.12. 2023 г. трябва да бъде приета

От Асоциацията на организациите на българските работодатели очакват цените да започнат отново да нарастват през предстоящия есенно-зимен период

Бъзнесът към МС: Програмата за компенсации за ел.енергия на небитови потребители до 31.12. 2023 г. трябва да бъде приета - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Бизнесът алармира: Програмата за компенсациите за ел.енергия на небитови потребители до 31 декември 2023 г. трябва да бъде приета

С отворено писмо до служебния премиер Гълъб Донев, служебният вицепремиер по икономическите политики Христо Алексиев и служебният министър на енергетиката Христо Алексиев от Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) призоваха МС да изпълни задълженията си и да приеме Програма за компенсиране на разходите на небитови крайни клиенти за електрическа енергия до 31 декември 2023 г.

„Срокът на действие на одобрената от МС Програма изтече на 31 март 2023 г. Съгласно Решенията на НС компенсаторният механизъм следва да се прилага през цялата календарна 2023 г. В тази връзка бихме искали да изразим загрижеността си от липсата на приета от МС Програма за компенсиране за периода след 1 април 2023 г. и голямото забавяне на нейното приемане“, гласи текста в писмото.

Според членовете на АОБР компенсациите за електрическа енергия са оказали положителен ефект за икономиката на страната, тъй като е било избегнато затваряне на предприятия и съкращаване на работни места, подобно на много страни в Западна Европа.

От АОБР са категорични, че решението на Народното събрание е създало сигурност у производителите, като всички са предвидили получаването на компенсации за цялата календарна година.

„Изтъкваме също така обстоятелството, че въпреки че след 1 април средните месечни борсови цени на пазар „ден-напред“ на БНЕБ ЕАД са под 200 лв./MWh, т.е. под прага за компенсиране (193,08 лв./MWh за април и 188,82 лв./MWh за периода 1-19 май) опасността от завръщането на високите ценови равнища не е отминала. Доказателство за това е, че цените в 54,9% от часовете през април и 41,7% от часовете за първите 19 дни на май надвишават прага от 200 лв./MWh. Поради това, механизмът за компенсиране на цените на електрическата енергия не е изгубил своето значение и следва да се използва като автоматичен защитен механизъм, в случай че цените започнат да нарастват отново, каквито очаквания имаме за предстоящия есенно-зимен период“ уточняват от работодателската асоциация.

„Нещо повече, Решението на Народното събрание  е в сила и понастоящем, като Министерският съвет не го изпълнява от 1 април насам“, алармират от АОБР.

От АОБР обръщат внимание, че в Европа не е спряно разглеждането на защитни ценови механизми за стопанските потребители. И дават пример с Испания и Португалия, които са удължили до края на 2023 г. действието на т. нар. „Иберийски механизъм“, който спира влиянието на цените газа върху цените на електрическата енергия, като така понижава котировките на вътрешните им пазари. От работодателската асоциация акцентират, че в Германия, канцлерът Шолц е лансирал идеята за възприемане на дългосрочен таван на цената за индустрията в размер на 60 EUR/MWh.

„Поради това призоваваме Министерския съвет да изпълни задълженията си и да приеме Програма за компенсиране на разходите на небитови крайни клиенти за електрическа енергия до 31 декември 2023 година“, завършват писмото си от АОБР.

Анкети