Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. БСК: Разплащане с лев и евро едновременно е предизвикателство, когато бизнесът не е подготвен

Парите

БСК: Разплащане с лев и евро едновременно е предизвикателство, когато бизнесът не е подготвен

БСК: Разплащане с лев и евро едновременно е предизвикателство, когато бизнесът не е подготвен - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

От бюджет в средата на годината, който общо взето запазва съществуващите рамки, които бяха установени с удължителния бюджет, към него нямаме особено големи очаквания. Това заяви пред БНР Мария Минчева - зам.-председател на БСК.

Според нея ще бъдат интересни дебатите за бюджета за следващата година.

„В момента ние не виждаме никаква промяна в политиките. Едно механично свеждане на едно число до 3%, което за нас е важно поне като политически сигнал, че България се стреми да покрие критериите за еврозоната - това трябва да се случва по устойчив начин, за да не се стига до рискови ситуации и рязко увеличение на дефицита и дълга, който се предвижда да нараства в следващите 2 години“, коментира тя.

Минчева изрази очакване в бюджет 2024 г. да има предложения за реформи и за осигуряване на устойчивост на публичните финанси, както и среда, в която инвестициите да се увеличават.

Според нея идеята минималната работна заплата да достигне до половината от средната е концептуално сбъркано решение. БСК предлага да се инициират изменения на този член на Кодекса на труда.

Относно намерението на властта - въвеждане на разплащане с лев и евро едновременно, Минчева изказа мнение, че това е предизвикателство, когато бизнесът не е подготвен. Поне 6 месеца са необходими за практическа подготовка за подобен тип промени, подчерта тя и добави, че очакват такива намерения на финансовия министър да бъдат оповестявани след комуникация с бизнеса, а това не е направено.

„Това ще изисква промяна в касовите апарати, в счетоводните системи. Всичко това отнема време. А и не знаем каква е целта на това предложение“, каза тя.

Според нея проектобюджетът е най-рестриктивен към ресторантьорите:

„Няколко са промените в преходните и заключителни разпоредби, които са интересни. Голяма част от тях са свързани с ресторантьорския бранш, което буди въпроси - защо само към него“.

Анкети