Парите
Експерт: Имаме успокояване на пазара - шоковото поскъпване на храните беше през пролетта на миналата година
Високите цени се дължат на некоректна и неефективна търговска практика, коментира Владимир Иванов, председател на ДКСБТ
Шокът с поскъпването на цените беше през април и май на миналата година - тогава наистина имахме бурен растеж. Това коментира в ефира на Нова Нюз, Владимир Иванов, председател на ДКСБТ
"В момента имаме даже едно успокояване на пазара. За Стоковите борси и тържища мога да заявя, че процентите на изменение от цена 0 до разпределение към търговец за крайно потребление е под 1%. Реално доста от търговците на едро са на ръба на оцеляването, но това е що се касае до тържишната система. Там където има по-едър търговски капитал и повече търговско господство може и да се позволяват некоректни практики. Но не е само некоректната практика. Имаме и неефективни търговски практики. Може да намерите магазин, в който има завишени цени заради неефективна логистика и начин на работа. Получава се така, че без тази висока цена търговецът не може да оцелее. Проблемът касае и производители, и снабдители и търговци, и потребители.“
По думите на Владимир Иванов в България прилагаме едни не добри търговски практики, с ниска степен на ефективност. Същото е валидно и за производствените практики. Трябва да се покачва качеството и ефективността на производството.
Що се касае до негативните практики в търговската верига, експертът е категоричен, че се взимат сериозни мерки по модел на други държави ( Дания, Холандия, Белгия).
По данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, в момента цените на някой храни са на по-ниски нива спрямо предходни години.
Например цената на едро при свинското месо сега е по-ниска спрямо 2019 г.
Владимир Иванов подчерта, че птицевъдството и млечното говедовъдство са секторите, които са понесли най-тежкия удар, защото и торовете, и растителната продукция, и фуражите са със значително повишени цени.