Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Фискалният съвет: Проектобюджет с дефицит от 6,4% противоречи на Закона за публичните финанси

Парите

Фискалният съвет: Проектобюджет с дефицит от 6,4% противоречи на Закона за публичните финанси

Фискалният съвет: Проектобюджет с дефицит от 6,4% противоречи на Закона за публичните финанси - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Внасянето на проектобюджет с дефицит от 6,4 % противоречи на Закона за публичните финанси, става ясно от становище на Фискалния съвет, изпратено до парламента, с което БНР разполага. Експертите от консултативния орган препоръчват мерки за ограничаване на недостига в хазната и структурни реформи.

Фискалният съвет препоръчва придържане към дефицит до 3% от БВП и припомня, че догодина страната ни ще бъде оценявана от Европейската комисия. Ако недостигът в хазната се запази с размера, записан в правителствения проектобюджет, със сигурност ще влезем в процедура по свръхдефицит.

Според експертите са необходими структурни реформи и сериозно ограничаване на разходите, тъй като така предложените текстове са проциклични и реално стимулират инфлацията вместо да създават предпоставки за нейното забавяне.

Също така високият дефицит води до покачване на дълга. Въпреки че страната ни ще остане със сравнително нисък дълг към брутния вътрешен продукт, лихвите по обслужването му ще тежат все повече на фиска.

„Значителното номинално нарастване на дълга води и до повишаване на разходите за лихви до близо 2.3 млрд. лева в края на прогнозния период, при средни стойности около над 600 млн. лв. през 2020 г. В реален размер това означава разходите за лихви да нараснат от нива около 0.4% от БВП на около 1,1% от БВП, намалявайки възможността за инвестиции, или други продуктивни разходи“, коментират от съвета.

Становището на Фискалния съвет е факт, след като по-рано в петък служебното правителство одобри проектобюджета за тази година, който да внесе за разглеждане в Народното събрание и в който е заложен дефицит от 6,4 на сто от брутния вътрешен продукт.

Анкети