Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Гьоков: Пенсионерските организации искат минимална пенсия 523 лв., има подписка от 10 000 гласа

Парите

Гьоков: Пенсионерските организации искат минимална пенсия 523 лв., има подписка от 10 000 гласа

Гьоков: Пенсионерските организации искат минимална пенсия 523 лв., има подписка от 10 000 гласа - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

„Имаме 10 000 гласа подписка за преизчисление на пенсиите“. Това заяви Георги Гьоков от БСП.

От партията проведоха среща с пенсионерските организации по повод тяхна декларация с искания към Бюджета за държавното обществено осигуряване (ДОО).

„В декларацията пише, че пенсионерските организации искат всички пенсии да се индексират с 12 процента от 1 юли 2023 г. по Швейцарското правило, а минималната пенсия да стане 523 лв. Те настояват народните представители да подкрепят предложението на БСП за промени в Кодекса за социално осигуряване, предвиждащи две преизчислявания на пенсиите през Юли 2023 година“, обясни Гьоков.

„Това са две наши предложения, които ние направихме пред Народното събрание като промени в Кодекса за социално осигуряване още преди приемането на бюджета. Те за съжаление бяха отхвърлени. Първото е пенсиите, отпуснати до 24 декември 2021 г., да се преизчислят от 1 юли 2023г. с 1,35% за всяка година осигурителен стаж без превъщане. Второто предложение е пенсиите за трудова дейност, отпуснати до края на 2020 г., също да се преизчислят от 1 юли, като индивидуалният коефициент на всеки се умножи по средномесечния осигурителен доход на страната”, каза още Гьоков.

„Аз при този бюджет се учудвам, че само някои сектори са обявили, че излизат на протести. Исканията са основателни, защото с бюджета за 2022г. сме компенсирали инфлацията за 2021г., а с този бюджет, където почти всички социални плащания са замразени, следва да се компенсира и инфлацията за 2022г. Нещо повече, в изработения от Асен Василев бюджет е предвидено да има повишение от 10% само в секторите, в които не са вдигани заплатите за 2022 година. Това означава, че замразяването на доходите не може да компенсира инфлацията за миналата година. Вече сме в средата на 2023г. и авторите на бюджета от Министерство на финансите/МФ/ трябва да са наясно, че инфлацията няма да спре. Това са празни приказки за намаляването й, като едновременно с това залагат едни  9% инфлация в края на годината и разчитат, че при групи хранителни стоки и енергетиката цените ще намалеят в този период“, коментира пред Tribune.bg депутатът от „БСП за България“.

„С това вторачване в този 3% дефицит, ограничаваме разходите за сметка на хората. Лекото увеличаване на дефицита не е самоцел, защото си го позволяват всечки страни, включително и тези в еврозоната и то не до 4%, а до 7-8%. Като говорим толкова много за Маастрихстките критерии, те са 5 и един от тях е 3% дефицит. Другият, например, е инфлация 1.8%. Ние къде сме с тази инфлация - планираме 6%, а ще стане 9% сигурно в края на годината“, допълни Гьоков.

Анкети